Dinimizde El Öpme Var mıdır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İSLAM’DA EL ÖPME VAR MIDIR?
İslamda el öpmek dinin bir kuralı değildir. İslama göre el öpmenin hükmü mubahtır. Mubah ise; Allah Teâlâ’nın veya Resûlü’nün, yapıp yapmama konusunda Müslümanı serbest bıraktığı fiile “mübah” denir.
PEYGAMBERİMİZİN ZAMANINDA EL ÖPME VAR MIYDI? 
Evet vardı. Peygamber Efendimiz (sas) döneminde bazı uygulamalar mevcuttur. 
- Sahâbilerin, Hz. Peygamber (s.a.s.)`in elini öptükleri rivâyet edilmiştir (Ebû Dâvûd, Sünen, Kitâbu`l-Edeb, 5223) 
- Kâb b. Mâlik ve arkadaşları, affedilmelerine ilişkin ayetler inince Rasûlullah`a giderek mübarek ellerini öpmüşlerdir. Hattâ Peygamberimizin mübarek elini öpenlerin bile elleri öpülmüştür (Mecmâu`z-Zevâid, VIII, 42, Ahlâk Hadisleri Trc:Fikri Yavuz; Istanbul 1975, II, 352-353.)
- Hatta Iki Yahudi`nin Resulullah`a gelip ona soru sorduktan sonra elini öptüklerini Tirmizî nakletmektedir (Tirmizî, Sünen, Isrâ Tefsiri, Ibn Mâce, II, 1221) 
Kültürümüzde el öpme sevgi, saygı ve hürmet ifadesi olarak yerleşmiş geleneksel bir harekettir. Çoğunlukla da anne-babaya, saygıya lâyık yaşlılara ve hocalara karşı yöneltilen bir davranıştır. İslâm âlimleri, hürmet ve dindarlıktan dolayı kucaklaşıp, el ve başı öpmenin mübah olduğunu, dünyalık için el öpmeninse mekruh olduğunu belirtmişlerdir (Sülasiyâtü Müsnedi`l Imam Ahmed, 1961, II)
Saygıya lâyık yaşlı kişilerin ve âlimlerin elinin öpülmesi bir hürmet ifadesidir. Menfaat yada yaltaklanmak için olmadığı sürece de mahzuru yoktur. İbni Âbidin iyi niyet taşıyarak sırf imanı ve Müslümanlığı için Müslümanların birbirlerinin ellerini öpmelerinin caiz olduğunu ve bunun bir mahzur getirmeyeceğini söyler.(İbni Âbidin, V/245) 
Özetle: Çocukların anne baba, dede ve ninelerinin ellerini öpmesi güzel bir adettir. Saygı ve sevginin bir nişanesi olarak toplumda yaşamalıdır. Küçük büyüğün, talebe hocasının, öğrenci de öğretmenin elini öpebilir. Yalnız, burada mühim olan, herkesin üzerine düşeni yapmasıdır. Tıpkı, Allah Rasûlü’nün “Acemlerin büyüklerine ayağa kalktığı gibi ayağa kalkmayın” emrine rağmen, Ashâb’ın, Peygamberimize ayağa kalktıkları gibi; büyük, elini öptürmek istemeyecek, fakat küçük öpmeğe çalışacak; büyük saygı beklemeyecek, küçük ise, saygıda kusur etmeyecektir..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol