google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Dikkat Dağınıklığı Olan Çocuklarda Ne Gibi Belirtiler Fark Edilir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkati dağılan (kolayca dikkati dağılan) çocuklar dikkatlerini odaklamakta, konsantre olmakta ve göreve devam etmekte zorlanırlar . 
Yönergeleri iyi dinlemeyebilirler, önemli detayları kaçırabilirler ve başladıkları işi bitiremeyebilirler. Çok fazla hayal kurabilir veya oyalanabilirler.
Pek çok çocuğun dikkat süreleri kısadır. Dikkatleri kolayca dağılır.

Talimatları takip etmekte veya hareketsiz oturmakta zorlanırlar. Bunlar DEHB belirtileri olabilir. Ancak dikkat sorunlarına neden olan başka durumlar da vardır.  Bunları ekarte etmek önemlidir, yoksa bir çocuğa DEHB ile yanlış teşhis konabilir ve yanlış tedavi görebilir. 

Dikkatini toplamada güçlük, genellikle ilk olarak, bir öğrencinin kendi yaşındaki diğer çocuklara göre daha kolay dikkati dağıldığını fark eden bir öğretmen tarafından belirlenir .

Belki çocuğun sınıftaki ödevlerini bitirmesi alışılmadık derecede uzun zaman alır. Belki öğretmen onu çağırdığında, dersi takip etmiyor gibi görünüyor. Belki talimatlar verildiğinde sesini kesiyor veya ne yapması gerektiğini unutuyor gibi görünüyor. Belki ev ödevleri genellikle kayboluyor.

Tüm çocuklar, özellikle çok küçük olanlar, yetişkinlere göre daha kısa dikkat süresine sahip olma ve dikkati daha fazla dağılma eğilimindeyken, bazıları odaklanma ve göreve devam etme konusunda diğerlerinden çok daha fazla sorun yaşar.

Dikkat etme zorluğu DEHB ile yaygın olarak ilişkili olduğundan, öğretmenlerin, ebeveynlerin ve klinisyenlerin şüphelendiği ilk şey olma eğilimindedir. Ancak dikkat sorunlarına katkıda bulunabilecek bir dizi başka olasılık vardır. Yanlış teşhisten kaçınmak için , her zaman açık olmayan bu diğer olasılıkların göz ardı edilmemesi önemlidir.


Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol