Çocuklara Yabancı Dil Nasıl Öğretilmeli?

Çok küçük yaşlardan itibaren dil öğrenmenin önemli faydaları olabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar bile bir yabancı dil öğrenmeye başlayabilir ve bunu yapmanın faydalarından yararlanabilirler. Washington Üniversitesi Öğrenme ve Beyin Bilimleri Enstitüsü Eş Direktörü Patricia Kuhl, çığır açan “Erken Dil Edinimi: Konuşma Kodunu Kırmak” adlı makalesinde , dil öğrenimi için kritik bir yaşın olduğunu gösterdi.

Çocuklar, yedi yaşına kadar beyinlerinde dünya gezgini olma - veya bir yabancı dilde kolaylıkla yeterlilik kazanma - yeteneğine sahiptir; ancak dil gelişiminde ilk kritik dönem altı ila 12 ay arasındadır. Bu dönemde bebekler çevreledikleri sesleri emerler ve farklı fonemleri veya işitsel dil birimlerini (örneğin bir "s" sesi, "sh" sesi vb.) Ayırt etmeyi öğrenirler. Bir çocuğu yaşamın bu erken evresinde başka bir dile maruz bırakarak, bir çocuğun beynine, anadili olmayan bir konuşmacının algılamakta veya ifade etmekte zorlanacağı bir dilin sesleri arasındaki farklılıkları belirleyebilmesini öğretebilirsiniz.

Çocuklarınızın daha rahat şekilde yabancı dil öğrenmesi için yapacaklarınız aslında çok basit. 

Çocuğunuzu erken yaşlardan itibaren yabancı bir dile maruz bırakmanın sayısız faydası vardır. Bunlar arasında, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi ve bazı önemli kilometre taşlarının erken başarılması vardır.

Şarkı dinlemenin, söylemenin etkisi de oldukça fazla. Hatta öğrenmenin en eğlenceli yolu. Bizim günlük her sabah dinlediğimiz belli şarkılar vardı. 

 Brush my teeth Dişlerini fırçalarken söylemek, diş fırçalamaya da teşvik de ediyor
Yes No Please İlk bilmesi gereken kelimelerden oluşan şarkı
Days Of The Week Günleri de öğrendi
Mix and match the colors Renkler
Shapes song Şekiller
Shapes song Şekiller
Phonics song Alfabeyi öğrenirken seslerle öğreten şarkı
Phonics song Farklı bir versiyonu
ABC song Alfabeyi bu şarkıyla öğrendi
Five Little Monkeys Oynayarak öğrendi. Hem söylüyor hem yapıyor :))
Heads and Shoulders Hareketleriyle yapınca vücut bölümlerini de öğreten şarkı

       * Aynı şekilde kitap okunarak, resimler gösterilerek yine kulak aşinalığı kazandırılır. Bu kitaplar biraz daha büyüyünce etkinlik kitaplarımız oldu.

Kitapta yan tarafta verilen nesneleri resmin içinde buluyorduk. İngilizce soruyor, söylüyorduk. Zamanla yandaki resmi göstermeme gerek kalmadan, bir nesneyi İngilizce sorduğumda resimden gösterebiliyordu. 

Türkçesi ve İngilizcesi birlikte verilen bu kitap, İngilizcesini geliştirmek isteyen ebeveyn için de uygun olabilir.


Kelimelerin resimlerle birlikte verilmesi hafızada kalıcılığı sağlıyor. 

Alıntı


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol