Çocuklara Ahlak Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Okulların yasal olarak öğrencilerin ahlaki gelişimini desteklemesi gerekir . Ne yazık ki, bunun ne içerdiği konusunda çok az anlaşma var. Çoğu insan ahlakın önemli olduğunu ve öğretilmesi gerektiğini kabul eder - ancak ahlakın ne olduğunu ve nasıl öğretileceğini söylemeye gelince, fikir birliği kısa sürede bozulur.

Ahlaki değerler nelerdir?
In Yeni kitabımın bir ahlaki değere sahip belirli bir şekilde standart abone olduğunu savunuyorlar. Standart, yapılacak veya yapılmayacak bir şeyi belirten bir kuraldır. Bir standarda abone olmak, ona uymaya niyet etmeyi, ona uyma alışkanlığında olmayı ve ona uymamaktan dolayı kötü hissetmeyi içerir.

Bir kişi, örneğin yalan söylememeye çalıştığında, yalan söylememe eğiliminde olduğunda ve söylediği yalanlardan pişman olduğunda “yalan söyleme” standardına abone olur.


Okullar ortak ahlakın aktarılmasında rol oynamalıdır. Pexels
Bir standarda abone olmak, iki özelliği daha olduğunda ahlaki sayılır. Birincisi, abone sadece standarda uymaya çalışmakla kalmaz, diğer herkesin de ona uymasını ister. İkincisi, standart ihlallerini ceza veya kınamayı hak eden şeyler olarak görürler.

İnsan sosyal gruplarının istikrarı, bu şekilde en azından bazı standartlara abone olan insanlara bağlıdır. En azından, insanlar öldürmemeye veya zarar vermemeye, çalmamaya veya gasp etmemeye, yalan söylememeye veya hile yapmamaya ve başkalarına adil davranmaya, sözlerini yerine getirmeye ve ihtiyacı olanlara yardım etmeye kararlı olmalıdır. Bu standartlar ortak ahlakın özünü oluşturur.

onlara nasıl öğretilir
Ortak ahlakın gelecek nesillere aktarılmasında okulların oynayacağı bir rol vardır. Bunu yapmak için iki tür ahlaki eğitim sağlamaları gerekir.

Birincisi “ahlaki oluşum” – çocuklarda ahlaki aboneliğin niyetlerini, duygularını ve alışkanlıklarını geliştirmek. Bu, çocuklara ahlaki rehberlik etmeyi, onları doğru yaptıkları için ödüllendirmeyi ve yanlış yaptıkları için cezalandırmayı, ayrıca iyi davranışları modellemeyi ve başkalarının davranışlarına uygun tepkileri modellemeyi içerir.

Davranışlarının düzenlenmesi deneyiminden, çocuklar kendi kendilerini düzenlemeyi öğrenirler. Ve başkalarının ahlaki tepkilerini taklit ederek, çocuklar bu şekilde tepki vermeyi öğrenirler.


Çocuklar ahlaki niyetler, duygular ve alışkanlıklar geliştirmelidir.
Ahlaki eğitimin ikinci türü “ahlaki sorgulama”dır – çocukları ahlaki değerlerin doğası ve gerekçesi üzerine tartışmaya ve düşünmeye dahil etmek. Öğretmenler, açık müdahale veya nazik yönlendirme yoluyla ahlaki sorgulamanın ortak ahlakın gerekçesini gün ışığına çıkarmasını sağlamalıdır. Çocukların ahlakın ne için olduğunu ve neden yaptığı şeyleri gerektirdiğini anlamaları çok önemlidir.

Elbette, ortak ahlakı aktarma görevinin yanı sıra okullar, çocuklara ahlaki tartışmaların mayın tarlalarında yollarını bulmalarında da yardımcı olmalıdır. Pek çok ahlaki standart şiddetle tartışılır ve bunların haklı olup olmadığına karar vermek okullara düşmez. Burada ahlaki sorgulama, çocukları kendi düşünülmüş görüşlerini oluşturacak şekilde donatmak amacıyla açık uçlu keşif biçimini almalıdır.

Öğrencilerin ahlaki gelişimini desteklemek zordur, ancak ortaya koyduğu zorluklar aşılmaz değildir. Çocukların ortak ahlakı benimsemelerini ve bunun nedenlerini anlamalarını sağlamak, okulların kaçınmaması gereken bir görevdir - toplum buna bağlıdır.

Öğrenme
Eğitim
Okullar
ahlak
ahlak
okul çocukları
Çocuklar nasıl öğrenir?
Doğru ve yanlış
O kadar çok gürültü var ki…
… bu güven modası geçmiş bir kavram haline geldi. Yani, bilgisiz insanların bilgisiz çekimlerini gördüğünüzde, farklı bir şeyin zamanının geldiğini bilirsiniz. Lütfen daha iyi karar vermeyi sağlayan içerik sağlamaktan başka bir gündem olmadığını bilerek haberleri anlayabileceğiniz bir yeri destekleyin. Sohbet o yerdir. Sadece bizim sözümüze güvenmeyin. Son on yılda bizim için yazan 90.000 akademik uzmana güvenin. Bağış yaparak, dünyanın her yerinden daha fazla kişiye daha fazla uzman tarafından güvenilir içerik sunmamıza destek olan binlerce okuyucuya katılacaksınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol