Çocuğunuz Yazabiliyor Ancak Okumakta Zorlanıyorsa

 "Bir çocuğun okuma ve yazma becerilerini önemli ölçüde geliştirmek söz konusu olduğunda hızlı bir çözüm yoktur" 

Çocuğunuz okumakta zorlanıyorsa, hemen harekete geçmeniz önemlidir. Ancak, bu, çocuğunuzun olduğu kadar sizin de zamanınız için bir taahhüttür. Çocukların akıcı bir şekilde okumaya başlamaları 12 aya kadar tutarlı bir destek alabilir ve bir ebeveynin veya yakın bir yetişkinin katılımı çok önemlidir.

Sabır gerektiriyor

"Buna bir proje olarak yaklaşmak gerekiyor. Çocuklarla gerçekten çalışan ekip yaklaşımı - ebeveynin yanlarında olduğunu hissetmek" diyor.

"Çocukla bire bir oturup onlarla birlikte okuyabileceğiniz sessiz bir zaman ayırmak ya da seviyeyi kolaylaştırmak ama hızı yüksek tutmak için çocuğu küçük kardeşlere okutmak faydalı stratejilerdir."

Doğru kitap türleri
Kitap seçimi çok önemli. Hayley, ebeveynlerin çocukların okudukları şeyler hakkında dikkatli seçimler yapmalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

"Çocuklar bir kütüphaneye gidiyorlar ve sular altında kalıyorlar, bu yüzden uygun bir şeyler okuduklarından emin olmalısınız" diyor.

Seçim de çocuğa ait olmalı, diyor.

"Kitapları çocuklara zorlayamazsın, bu yüzden alakalı şeyler arıyorsun."

Grafik romanlar (çizgi film benzeri grafikleri ve yazılı metinleri bir araya getiren kitaplar) gibi, çocuğunuzun ilişki kurabileceği Avustralya materyallerini tanıtmak da yararlıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol