Biyografi Nasıl Yazılır?

Biyografi, bir kişinin hayatını oluşturan olaylar dizisinin yazılı bir açıklamasıdır. Bu etkinliklerden bazıları oldukça sıkıcı olacak, bu yüzden hesabınızı olabildiğince ilginç hale getirmeye çalışmanız gerekecek!


Her öğrenci bir noktada bir biyografi yazacaktır, ancak ayrıntı ve karmaşıklık düzeyi farklı olacaktır. Bir dördüncü sınıf biyografi bir ortaokul düzeyinde biyografi ya da yüksek okul ya da üniversite düzeyindeki biyografi çok farklı olacaktır.

Ancak, her biyografi temel ayrıntıları içerecektir. Araştırmanızda toplamanız gereken ilk bilgiler biyografik detayları ve gerçekleri içerecektir. Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmak için güvenilir bir kaynak kullanmalısınız .


Araştırma not kartlarını kullanarak aşağıdaki verileri toplayın ve her bir bilgi parçasının kaynağını dikkatlice kaydedin:

Temel Ayrıntılar Dahil
Doğum ve ölüm tarihi ve yeri
Aile bilgisi
ömür boyu başarılar
Hayatın önemli olayları
Toplum üzerindeki etkileri/etkileri, tarihsel önemi
Bu bilgi projeniz için gerekli olsa da, bu kuru gerçekler kendi başlarına gerçekten çok iyi bir biyografi yapmazlar. Bu temel bilgileri bulduktan sonra biraz daha derine inmek isteyeceksiniz.

Belirli bir kişiyi, onun ilginç olduğunu düşündüğünüz için seçersiniz, bu yüzden kesinlikle makalenizi sıkıcı gerçeklerden oluşan bir envanterle doldurmak istemezsiniz. Amacınız okuyucunuzu etkilemek!


Harika bir ilk cümleyle başlayın . Gerçekten ilginç bir ifade, az bilinen bir gerçek veya gerçekten ilgi çekici bir olayla başlamak iyi bir fikirdir.

Aşağıdaki gibi standart ama sıkıcı bir satırla başlamaktan kaçınmalısınız:

"Meriwether Lewis, 1774'te Virginia'da doğdu."
Bunun yerine, şöyle bir şeyle başlamayı deneyin:

"1809 Ekim'inde bir öğleden sonra, Meriwether Lewis, Tennessee Dağları'nın derinliklerinde yuvalanmış küçük bir kütük kulübesine geldi. Ertesi gün gün doğarken, başından ve göğsünden kurşun yaraları almış olarak ölmüştü.
Başlangıcınızın motive edici olduğundan emin olmalısınız, ancak aynı zamanda alakalı olmalıdır. Bir sonraki cümle veya iki cümle, tez cümlenize veya biyografinizin ana mesajına yönlendirmelidir.

"Amerika Birleşik Devletleri'nde tarihin akışını bu kadar derinden etkileyen bir hayatın trajik bir sonuydu. Azimli ve çoğu zaman eziyet çeken bir ruh olan Meriwether Lewis, genç bir ulusun ekonomik potansiyelini genişleten, bilimsel anlayışını artıran bir keşif seferine öncülük etti. ve dünya çapındaki itibarını artırdı."
Artık etkileyici bir başlangıç yarattığınıza göre , akışa devam etmek isteyeceksiniz. Adam ve işi hakkında daha ilginç ayrıntılar bulun ve bunları kompozisyona örün.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol