BioNTech telaffuzu. Biontech Nasıl Okunur

Biontech aşısı Almanya’da bir şirket olan Biontech firmasından ismini almıştır. Almanya şirketi aşıyı Amerikan şirketi olan Pfizer ile ortak üretmiştir.

Biontech okunuşuBayontek” olarak seslendirilmelidir. Pfizer okunuşuFaayzır” olarak seslendirilebilir.

İki seneye yakın bir süredir hem ülkemizi hem de dünyayı etkisi altına alan korona virüs hastalığı için keşfedilen aşı tüm dünyaya umut oldu. Sevinenlerin yanında aşının yan etkilerine karşı şüpheyle bakan insanlar da az değildir. Fakat aşı olanların kanıtladığı üzere hastalığı önleyici etkiye sahiptir ve sırası gelen herkes aşı olmalıdır. Biontech aşısı bir mRNA aşıdır. Bu özellikte olan ilaç ve aşılar genellikle kanser tedavilerinde kullanılır.

Biontech Aşısı
Uzun deneyler ve aşamalar sonucunda keşfedilen korona virüse karşı geliştirilen  Biontech  aşısı testler sırasında kişilerde ağır yan etkilere sebep olmamıştır.   

  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Cilt kızarıklığı


Belirli bir alerjisi olan kişilerin ilk dozdan sonra reaksiyon gösterirlerse ikinci dozu yaptırmamaları önerildi. Genç nüfusta yan etkiler neredeyse yok denecek kadar az ortaya çıkarken yaşlılarda bir derece daha fazla gözleniyor. Ülkemizde de uygulanmaya başlayan Biontech aşısı özellikle kronik hastalıkları olan kişiler için önerilen bir aşı. Etkili koruma ile hastanelere yatış oranını ciddi anlamda azaltmayı başardı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol