Bilişsel Öğrenme Kuramı

Nedir? Bilişsel Öğrenme Teorisi, büyük ölçüde, öğrencilerin pasif olduğu ve çevredeki uyaranlara basitçe tepki verdiği fikrini reddeden Jean Piaget'nin çalışmasına dayanmaktadır. Bilişsel Teori, yalnızca gözlemlenebilir davranışa odaklanmak yerine, öğrenme sürecinde zihnin nasıl çalıştığını açıklamaya çalışır. Bir bilgisayar gibi, zihin bilgiyi alır, bu bilgiyi işler ve sonra bu bilgiyi öğrenme çıktıları üretmek için kullanır . Piaget'nin 4 Gelişim Aşaması, öğrencinin soyut, karmaşık kavramları anlama yeteneğini gösterir.

Bir Sınıftan Sahneler –

Bir anaokulu öğretmeni olan Bayan X, duygularını sözlü olarak iletmek için öğrencilerle birlikte çalışır. Bu yaşta, doğal olarak benmerkezci olduklarını ve olayları başkalarının bakış açısından görmek için mücadele ettiklerini biliyor. 
Bay X, kesirlerle ilgili ünitesine başlarken, somut bir öğrenme deneyimi sağlamak için manipülatifleri birleştirir.
Bayan X, öğrencilerin Periyodik Tabloyu ezberlemelerine yardımcı olmak için sınıfıyla birlikte çeşitli anımsatıcı aygıtlar oluşturur.
Bayan X, öğrencilerin uygun yapıya sahip paragraflar yazmasına yardımcı olmak için bir grafik düzenleyici kullanır. 
Her dersin başında Bay X, öğrencilerinin ön bilgilerini harekete geçirmek için sorular sorar. Bunun, yeni öğrenme kavramlarını daha önce akılda kalan fikirlerle ilişkilendirmeye yardımcı olacağını ve yeni öğrenmenin hatırlanma olasılığını artıracağını biliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol