Basketbol Potası Kaç Metre Olmalıdır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Basketbol potası kaç metre olmalı? Basketbol potası kaç metre olur? Basketbol potası kaç metre oluyor? İdeal basketbol potası kaç metredir?

Dünyanın dört bir yanındaki spor salonları, parklar ve garaj yollarında basketbol potaları neredeyse her zaman yerden 10 fit (3 metre) yüksekliktedir. Küçük çocuklar için bazı ligler daha kısa çemberlerle oynanır, ancak ortaokullardan profesyonel liglere kadar, oyun standart 10 fit yüksekliğindeki çemberler üzerinde oynanır. Nedeni şaşırtıcı derecede basit: James Naismith 1891'de sporu icat ettiğinde, Springfield, Massachusetts'teki YMCA spor salonundaki koşu parkurunun korkuluğuna ilk çember görevi gören şeftali sepetlerini astı ve korkuluk 3 metre uzaktaydı.

Naismith'in sepetleri korkuluğa monte etme konusundaki doğaçlama kararı, ilk oyunun günümüze kadar uzanan birkaç özelliğinden biridir. Başlangıçta oyun, her tarafta dokuz kişiyle oynanıyordu (modern beşlinin aksine); futbol topu kullandılartop -elbette basketbol henüz icat edilmediğinden- ve oyuncuların top sürmelerine izin verilmedi, bunun yerine topa sahip olduklarında sabit durmaları gerekiyordu. Bununla birlikte, (bir şut başarılı olduğunda topu almak için bir merdiven gerektiren) uygunsuz şeftali sepetleri demir çemberlerle değiştirildikten sonra bile gol yerden 3 fit yukarıda kaldı. Oyun ve oyuncular yıllar geçtikçe geliştikçe, daha ileri oyun seviyelerinde şut atmayı daha zor hale getirmek için çemberlerin yüksekliğini artırmak için ara sıra çağrılar yapıldı. Bir Ulusal Basketbol Birliğinin ortalama boyu(NBA) oyuncusu 1947'de sadece 6 fit 2 inç iken, 2015'te ortalama boy 6 fit 7 inç'in biraz altındaydı. Boydaki bu artış - daha iyi antrenman ve yıllar içinde atletik yetenekte genel bir artışla birleştiğinde - modern NBA hayranlarının doyamadığı yüksekten uçan çember üstü oyunu yarattı. Bu nedenle, oyun teknik olarak günümüz oyuncuları için daha kolay olsa da, modern basketbol oyununun güzel oyunu göz önüne alındığında, çemberlerin yüksekliğini değiştirmek için ciddi bir çaba olacağı şüphelidir.

NBA çemberleri ne kadar büyük?

Çemberin üstü yerden 10 fit (3,05 m) yüksektir. Düzenleme arkalıkları 6 fit (1,83 m) genişliğinde ve 3,5 fit (1,07 m) yüksekliğindedir. Tüm basketbol çemberleri (çemberler) 18 inç (46 cm) çapındadır .

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

Dolar Yorum