Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bankaların kara listesinde olduğunuzu nasıl öğrenirsiniz? Banka kara listesinde olmak ne demektir? Bankaların kara listesinde nasıl çıkılır? Bankaların kara listesinden çıkmak için, belirli bir süre var mı?
Bankaların kara listesine düşmek için, bankalarla çalışırken yapılmış bazı yanlış durumlar mevcuttur.
Özellikle kredi çekmek isteyen vatandaşlar, bankalara gittiklerinde kara listede olduklarını öğrenirler.
Kara listede olan vatandaşın, kredi sicil geçmişi eğer sıkıntılıysa, bankalar bu kişilere her hangi bir kredi  veya kredi kartı olanaklar tanımazlar.
 Kredi Kayıt Bürosu sisteminden kontrol ederler. Banka ile işlem yapmış herkesin bu sistemde adı bulunmaktadır. Bu sistemde herkesin yaptığı işlemler sonucu oluşturulmuş puanlar var. Puanlar; kredi kartı kullanımı ve ödeme işlemi tutarlılığı, kredi borçlarını düzenli ödeme işlemleri gibi durumlara göre verilmektedir. Kredi notunun düşük olmasının sebebi olarak düzenli kredi kartı borcu ödememe, üç defadan fazla asgari borç ödeme ve kredi borçlarını aksatanlar, bankaların kara listesinde yer alırlar.


Kredi kartı veya kredi borcunu bşr kaç gün geçiktirerek ödeyenler, kara listeye düşmezler. Önemli olan, bankaya olan borçların zamanında ve düzenli olarak ödenmesidir.

Bankaların kara listesinde olduğunuzu, aşağıdaki seçeneklerden öğrenebilirsiniz

Findeks.com üzerinden risk raporu alarak kara listede olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz.
Aktif kullandığınız banka ile iletişim sağlayarak sorgulama yapabilirsiniz.
E-Devlet üzerinden banka kara liste sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
SMS yoluyla sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için T.C. kimlik numaranız bir boşluk bırakıp doğum tarihinizi yazıp 1122’ye göndermeniz yeterlidir. (Örnek: 12345678911 1985 1122)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol