Arkadaşı Yumurta Kabuklarını Çöpe Atmamasını Söyledi. Tavsiyesinden Sonra Bahçesi Coştu

Hemen her gün yumurta yiyoruz ve kabuğunu hiç düşünmeden çöpe atıyoruz. Meğerse yumurtanın kabuğunu boş yere çöpe atıyormuşuz.

Yumurta kabuklarıyla özellikle bahçenizde harikalar yaratabilirsiniz. Dünyanın en iyi bahçıvanlarının yumurta kabuğu kullanması tesadüf olmasa gerek.

Bahar yaklaşıyorken bahçeye çıkmaya başlayacağız. Sizlere yumurta kabuklarıyla yapabileceğiz 8 şeyi listeledik. Tavsiyelerimizi dinlerseniz bahçeniz coşacak.

1- Toprağı besler
Yumurta kabukları çabucak çözünür. Kabukta bulunan kalsiyum ve mineraller kısa sürede toprağınızı zenginleştirir.

2- Drenaj
Bitkilerinizin dibini kazıp buraya yumurta kabuğu yerleştirmek hem bitkilerin daha fazla su almasını hem de toprağın daha fazla havalanmasını sağlar.

3- Domates
Domates, patlıcan ve biberler kalsiyum eksikliğinden dolayı büyürken çürürler. Bunun önüne yanlarına yumurta kabuğu gömerek geçebilirsiniz. Yumurtada bulunan kalsiyum toprağı ve dolayısıyla bitkiyi besliyor.

4- Solucan ve kurtları kovar
Bitkilerinizin yanında yumurta kabuğu veya kırık yumurta bekletmeniz halinde solucan ve kurtlar bitkilerinize yanaşmayacaktır.

5- Geyikleri kaçırır
Geyikler ülkemizde yaşayanlar için sorun olmasa da yurtdışında yaşayıp bahçe yapanlar için sorun haline gelebiliyor. Tek yapmanız gereken bahçenizin etrafına yumurta kabukları bırakmak. Geyikler yumurtadan nefret eder.

6- Kuş yiyeceği
Kuşlar, yumurtada bulunan kalsiyum nedeniyle kabuklarını yemeye bayılırlar. Kuşlar bahçenize geldiğinde de bahçenize zarar veren böcekleri yerler.

7- pH değeri
Topraktaki pH değeri son derece önemli. Toprağınızda asitleşme varsa, yumurta kabukları ekleyerek toprağın pH değerini dengeleyebilirsiniz.

8- Gübre
Yumurta kabukları en az gübreler kadar yararlıdır. Toprağa atarken iyice parçalandıklarından emin olun.

Yöntemleri kullanarak bahçenizi coşturmak sizin elinizde.

Kaynak: kadinsite.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol