Aracınıza Periyodik Bakımda Neler Yapılır?

Periyodik bakım veya zamana dayalı bakım (TBM), ekipman üzerinde belirli aralıklarla gerçekleştirilen bakımdır. Bakım yöneticileri, bakım görevleri için en uygun aralıkları tanımlar ve bunları planlar. Periyodik bakımın ana hedefleri şunlardır: 

Daha uzun ekipman ömrü.
Gelişmiş güvenilirlik.
Azaltılmış plansız aksama süresi.

Filtrelerin Değiştirilmesi: HVAC ünitesi filtreleri, işlevselliğini korumak ve ideal ekipman ömrünü sürdürmek için düzenli olarak değiştirilmelidir. 
Yağlama Yağlarının Değiştirilmesi: Dönen parçalara sahip ekipmanlar için uygun yağlama gereklidir. Yağlama yağlarının düzenli aralıklarla incelenmesi ve değiştirilmesi, optimum performansı garanti eder. 
Araçların Bakımı:  Araçlar, optimum performans ve güvenlik için periyodik bakıma tabi tutulmalıdır. Arabalar, önemli süreler boyunca sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, güvenliği garanti etmek, değeri korumak ve uzun ömürlülüğü uzatmak için, aşınmaya ve yıpranmaya eğilimli belirli bileşenlere düzenli aralıklarla bakım yapılmalıdır ; bu yönler arasında frenler, ışıklar, lastikler, ön cam yıkama sıvısı ve daha fazlası bulunur. 

PERİYODİK BAKIMDA DEĞİŞEN ŞEYLERİN LİSTESİ

motor yağı

yağ filtresi.

hava filtresi.

polen filtresi (klimalı araçlarda)

yakıt filtresi.

Mülk yöneticileri, elektrik, ısıtma ve sıhhi tesisat sistemlerini yıllık olarak kontrol eder; çatılar; gerekçesiyle; HVAC birimleri; ve sorunlar için daha fazlası. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol