Arabanızın Aküsü Biterse Ne Yapmalısınız?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Araba aküleri zamanla yavaş yavaş tükenirken, yüksek sıcaklık, aşırı soğuk, araç aksesuarlarının (satış sonrası ekipman) aşırı kullanımı ve diğer mekanik sorunlar, en sert akülerin bile ömrünü kısaltabilir. Pillerin zamanla neden tükendiğini anlamak için Piliniz Nasıl Çalışır konusunu okuyun. Pillerin ölmesinin en önemli altı nedeni şunlardır:
Işıklar açık bırakıldı. Bu, arabanızın farları, tavan lambası, torpido gözündeki lamba veya bagaj lambası olabilir. Makyaj aynası ışıkları bile gece boyunca açık bırakılırsa pilin bitmesine neden olabilir.
Parazit çekimi. Arabanızın aküsü zamanla stereo bileşenlerden (subwoofer'lar), telefon şarj cihazlarından ve aküden güç çekmeye devam eden araç prizlerine takılı bıraktığınız herhangi bir şeyden boşalabilir. araba kapatıldıktan sonra. Diğer güç drenajları arasında iç ve araç altı LED ışıkları yer alır.
Gevşek veya paslanmış bağlantılar. Gevşek bir bağlantı pile zarar verebilir ve/veya pilin boşalmasına neden olabilir. Akü kablolarınızı korozyon açısından sık sık kontrol edin. Eğer bulursanız, sıkı bir bağlantı sağlamak için temizleyin.
Aşırı sıcak ve soğuk. Piller en çok kışın ölüyor gibi görünüyor. Arabanızı çalıştırıyorsunuz ve akü motoru çalıştıramıyor. Ancak pillerin çoğunu öldüren şey soğuk değil. Sıcak yaz ayları pilinizin bozulmasına neden olabilir. Sonra kışın o güç eksikliğini fark ediyorsunuz. Akünüzün ısıdan zarar görmesini önlemek için sıcak yaz günlerinde aracınızı bir garaja veya bir barınak altına park edin.
Alternatörün sorunları var. Arabanız çalıştırıldığında alternatör şarjlı kalmasına yardımcı olur. Ancak alternatör arızalanıyorsa veya alternatör kayışı kayıyorsa akünüzü şarj edemeyebilir.
Hızlı yolculuklar veya arabanızı çok uzun süre park halinde bırakmak. Çok fazla hızlı yolculuk (süresi 15 dakikadan az) aküyü zayıflatabilir. Ayrıca, bir arabayı çalıştırmadan çok uzun süre (haftalar veya aylarca) bekletmek sorunlara neden olabilir.
Yaş. Piller sonsuza kadar dayanmaz. Aracınızı ne sıklıkla çalıştırdığınız, ne kadar yol kat ettiğiniz, alternatörünüzün sağlığı, bölgenizdeki sıcak ve soğuk koşullar ve daha fazlası akünüzün ömrünü etkileyebilir.
Akünüzün Boşalmasını Nasıl Önlersiniz ve Sebepleri Nelerdir?
Arabanızın aküsünün ömrü nerede yaşadığınıza, ne kadar araç kullandığınıza ve daha fazlasına bağlıdır. Arabanızın yeni bir aküye ihtiyacı varsa Les Schwab, sürdüğünüz her şey için akü konusunda yardıma hazır. Pilinizin bitmesini önlemeye yardımcı olacak birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.
Ekstra Aksesuarların Fişini Çıkarın: Parazit çekme olarak bilinen, arabanızın aküsü, araba kapatıldığında çalışmaya devam eden stereo bileşenlerden ve telefon şarj cihazlarından boşalabilir. Ayrıca torpido gözü lambalarına, bagaj lambalarına ve yanık kalan iç lambalara dikkat edin.
15 dakikalık bir sürüşe çıkın: En az haftada bir kez arabanızla kısa bir sürüşe çıkın. Alternatörünüz doğru şekilde çalıştığı sürece bu, akünün şarj durumunun korunmasına yardımcı olacaktır.
Farlarınızı açık bırakmayın: Işıklarınız otomatik olarak sönse bile anahtarı "kapalı" konuma getirin.
Derin deşarjdan kaçının: Araç kapalıyken ışıkları açık bırakmayın veya stereoyu açık bırakmayın. Bu, pilin bitmesine neden olabilir.
Pil Bağlantılarını Sıkıştırın ve Temizleyin: Pilinizin terminalleri gevşek veya aşınmışsa pilin boşalmasına veya pilin zarar görmesine neden olabilirler. Ayrıca aracınızın stop etmesine de neden olabilir. Korozyona rastlarsanız, sert kıllı bir fırçayla (eski bir diş fırçası çok işe yarar) ve bir ölçü karbonat ile üç ölçü su karışımıyla temizlemek kolaydır. Biraz dirsek yağıyla korozyon ortadan kalkacaktır. Pilinize veya motorunuzun ya da aracınızın diğer parçalarına kabartma tozu/su karışımı bulaştırmamaya dikkat edin.
Akünüz Bittiğinde Ne Yapmalısınız?
Bitmiş piller herkesin başına gelebilir. Özellikle işe geç kaldığınızda sinir bozucu olabilir. Bir dizi bağlantı kablosuna veya bir atlama marş motoruna sahip olmak, tekrar yola çıkmanızı sağlayabilir. Arabanızı veya kamyonunuzu çalıştırmaya yardımcı olacak bir hızlı başlangıç ​​nasıl yapılır videosu hazırladık.
Les Schwab müşterisi olduğunuzda bizi normal çalışma saatleri içinde arayabilirsiniz. Eğer müsaitsek, bulunduğunuz yere gidebilir ve size hızlı bir başlangıç ​​sağlayabiliriz.
Biri hızlı çalıştırılan iki araba birlikte

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al