Almanya Resmi Tatiller ve Özel Günler

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

ALMANYA RESMİ TATİLLER VE İZİN GÜNLERİ 2022

Yeni Yıl: 1 Ocak
Kadınlar Günü: 8 Mart (Berlin)
Kutsal Cuma: 15 Nisan
Paskalya Pazartesisi: 17 Nisan
İşçi Bayramı: 1 Mayıs
Yükseliş Günü: 26 Mayıs
Hamsin Pazartesisi: 6 Haziran
Alman Birliği Günü: 3 Ekim
Noel: 25 Aralık – 26 Aralık

Noel (Weihnachten)
24 Aralık tarihinde başlar ve 3 Gün boyunca devam eder. Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilmektedir.

Paskalya (Ostern)
Hristiyanlık dininin sembol bayramı olarak kabul edilen paskalya 3 gün devam etmektedir. Bu bayramın amacı çarmıha gerilen Hz. İsa’nın 3 gün içerisinde yeniden dirilişini temsil eder.

Meryem Ana Günü
İsa peygamberin annesi olan Meryem Ana’nın Allah katına ruh ve bedeni ile kabul edilmesi olarak kutlanır. Almanya‘da sadece Saarland ve Bavyera eyaletlerinde kutlanan bu bayram 15 Ağustos tarihinde kutlanır.

Epifani Yortusu
Bu bayram 6 Ocak günü Almanya‘nın 4 eyaletinde kutlanır. Şövalye kostümü ile dolaşan çocuklar evlerin üzerine C, M, B harfleri yazarlar. Bu yazı Hz. İsa’ya evlerimizi kutsa anlamına gelmektedir.

Azizler Yortusu
1 Kasım günü kahramanlar ve ölenlerin anıları ile birlikte kutlanan önemli bir gündür. Kilisilerde ve mezarlıklarda mum yakarak kutlama yapılır.

Nikolaus Günü
Noel Baba olarak tanıdığımız insanlara ve özelliklede çocuklara yaptıkları iyilik ve onlara verdiği hediyelerle hatırlanan Aziz Nicholas ( Nikolaus ) için her yıl ölüm yıl dönümü olan 6 Aralık’ta bir takım kutlamalar yapılmaktadır. Almanya dışındaki bazı ülkelerde de kutlanan bu günde gelenekler doğrultusunda çocuklar ayakkabılarını ya da çizmelerini akşam temizleyerek kapıya koyuyor. Sabah uyandıklarında ise Noel Baba bu çizme ve ayakkabıların içerisine çeşitli şekerlemeler ve hediyeler bırakarak onları ödüllendiriyor.

Laternenumzug Günü (Fener Alayı)
Almanya‘da yardımlaşmanın simgesi olarak kabul edilen ve kutlanan bir gündür Laternenumzug günü. Yüzyıllar önce eskiye dayanan hikayede Martin adında bir şövalyenin olduğu ve Martin’in soğuk kış gününde bir adam gördüğü rivayet edilir. Soğuktan ve açlıktan titreyen adam için Martin kılıcını çekerek pelerinini ortadan ayırmış ve adamın üstüne örtmüş ardından ekmeğini onunla paylaştığı şeklinde anlatılmaktadır. Her sene 11 kasımda kutlama yapılmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol