30 Bin TL Eşya Yardımı Başvuru Şartları Neler?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli olan ancak 10 ilimizde büyük bir yıkıma neden olan deprem felaketinden, milyonlarca vatandaşımız etkilenmiş durumda. 
Deprem felaketinden maddi olarak etkilenen vatandaşlarımıza yardımlar devam ediyor. 
AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesinde evinden eşyasını çıkaramayan vatandaşlarımız için, 30 TL'lik eşya yardımı yapılacak. 
Depremzedelere verilecek olan eşya yardımının detayları şu şekilde olacaktır?

AFAD 10 ili etkileyen depreme dair ilk etapta yapılacak yardım ve hasarlı binalarla ilgili atılacak adımları ve yapılacak para yardımlarını duyurdu.

Yıkık veya ağır hasarlı binalardan eşyalarını alamayan depremzedelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 30 bin lira nakdi destek verecek.

AFAD ise ağır hasarlı binaların ev sahiplerine karşılıksız 13 bin lira, ağır hasarlı binaların kiracılarına ise 5 bin lira yardım yapacak.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 10 ili etkileyen depreme dair ilk etapta yapılacak yardım ve hasarlı binalarla ilgili atılacak adımları ve yapılacak para yardımlarını duyurdu. Yıkık veya ağır hasarlı binalardan eşyalarını alamayan depremzedelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 30 bin lira nakdi destek verecek. AFAD ise ağır hasarlı binaların ev sahiplerine karşılıksız 13 bin lira, ağır hasarlı binaların kiracılarına ise 5 bin lira yardım yapacak. Orta hasarlı binaların ev sahibi ve kiracılarına AFAD; karşılıksız 2 bin 500 lira, ağır hasarlı ve tüzel kişiliği olmayan iş yerlerine ise karşılıksız 2 bin 500 lira nakdi yardımda bulunacak.

TESPİT SONUÇLARI E-DEVLET’TE
Hasar tespit sonuçları e-Devlet, hasartespit.csb.gov.tr adreslerinden ve muhtarlıklardan öğrenilebilecek. Orta hasarlı binalarda ise 7269 Sayılı Yasa kapsamında uygun oranlı güçlendirme kredisi temin edilecek. Bir sene içerisinde güçlendirilirse kullanılabilecek yapılar, süre dolumunda güçlendirilmezse yıkılacak. Az hasarlı ve hasarsız binalarda ise oturulabilecek.

Kaynak: haber46comtr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak