Öğretmen ile öğrenci arasında kurulması gereken en kıymetli ilişki, sevgi olmalıdır. Sevgi, ilköğretim çağındaki çocuklar için fizyolojik ihtiyaçlar ve güvenlik ihtiyacından sonra gelen en önemli gereksinimdir. Çocuk bu yaş grubunda ait olma ve sevgi ihtiyacını hal ve hareketleri belli eder, hissettirir. Bunu bilip bu ihtiyacını gidermek gerekir. Çünkü bu dönem çocuğunun göremediği sevgi ilerleyen yıllarında sevgi açlığına dönüşmektedir. Maslow, ihtiyaçlar hiyerarşisinde sevgi ve ait olmanın önemine dikkat çekmiş ayrıca ondan yıllar önce de İbn-İ Haldun da sevginin bu dönemlerde verilmesi gerektiğini ve kritik bir evre olduğu vurgulamıştır.
Çocuğun ilk olarak bu sevgiyi aileden alması ve önemsendiğini bilmesi gerekir. Okul çağına kadar bu ihtiyacı giderilmemiş olan çocuk bir gruba veya bir kişiye kendini kabul ettirip sevdirebilmek için yer yer şiddete, yalana başvuracak ve kendini bu şekilde tatmin edecektir.
Biz öğretmenlere ise burada çok önemli bir görev düşmektedir. Çocuklar önemsenmek ve kendisi için kıymetli olan şeylerin bizim için de kıymetli olmasını istemektedirler. Bazen bir öğrenci yanımıza gelir ve akşam ailesi ile yaşadığı kendince çok önemli bir olayı paylaşmak ister. Eminim birçoğumuz bunu dikkate almaz, önemsemez veya kızarak karşılarız durumu. Bu şekilde onu değersizleştirir ve afaki bir duruma sokarız. Bir çocuğun kalbini kırmamak adına her şeyden vazgeçilebilir. Bir çocuğun kalbinde şer yoktur, pirüpaktır.
Her öğretmen aslında öğrenci için bir dert ortağıdır. Bu yüzden her öğrenci bir kez şansını dener. Bu onun yumuşak karnıdır. Buradan ilerleyip onu daha iyi tanıyabilir ve onunla artık iletişim kapılarını sonuna kadar açabiliriz.
Şuan günümüzde sadece ülkemizde değil tüm dünyada kavgalar, savaşlar, terör olayları almış başını gidiyor. Bir çoğunun altında yatan sebep kapitalizm olsa da, belki ütopik gelecek ama sevgi hepsini bir gün alt edecektir. Tabi ki bu durum, sevgi ile yoğrulmayı bekleyen neslin, biz öğretmenler tarafından ciddiye alınması ile gerçekleşecektir.
Sağlıcakla..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol