Enerji Tasarrufu Haftasıyla İlgili Yazılar

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

ENERJİ TASARRUFU İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

     Enerjide tasarruf, gereksiz enerji tüketiminin ve kayıplarının azaltılmasıdır. Enerjide tasarruf aynı işi daha az enerji ile yapmaktır.
 
   Enerji tasarrufu için yapabileceğimiz şeyler şunlardır:

1- Evimizde boşa yanan lambaları söndürmeliyiz. 

2- Bozuk musluklarımızı onarmalıyız.

3- Suyumuzun boşa akmasını önlemeliyiz. 

4- Televizyon, radyo, bilgisayar gibi aletleri kullanmadığımız zamanlarda kapalı tutmalıyız.
 
5- Kışın pencere yalıtımlarına daha çok özen göstererek, fazla ısı enerjisi kullanımını önlemeliyiz.

6- Yaya olarak gidilebilecek yerlerde araç kullanmamalıyız. 

7- Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmalı, araçlarımızda toplu olarak seyahat etmeliyiz. 5 ayrı araçla birer kişi bir yere gitmek yerine, mümkünse 1 araçla 5 kişi aynı yere gittiğinde enerji tüketiminin %80 azaldığını unutmamalıyız. 

8- Enerji tasarrufu konusunda öğrendiklerimizi, dinlediklerimizi ömür boyu uygulamalıyız.

DOĞAL KAYNAKLAR TÜKENİRSE NE OLUR?

   Tüm canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için doğal kaynaklardan faydalanırlar. Hava, su toprak, bitki örtüsü, madenler doğal kaynaklarımızdandır.

    Doğal kaynaklarımızın hiç bitmeyecekmiş gibi insanlarımız tarafından bilinçsizce tüketilmekte ve gitgide azalmaktadır. 

   Doğada muhteşem bir döngü vardır. Doğa bir şekilde devamlı olarak kendini tamamlar.

   Doğal kaynakların tükenmesi durumunda olacakları her insan düşünerek bulabilir. Örnek vermek gerekirse doğada bir takım dengelerin bozulması sonucunda haberlerde de takip ettiğimiz kadarıyla çekirge sürülülerinin insanlara, tarlara nasıl saldırıp talan etiğini okuruz.

   Bu konuda herkesi bilinçli olmaya davet ediyoruz.


    

ENERJİ KAYNAKLARI

YENİLENMEYEN ENERJİ KAYNAKLARI

Taşkömürü : Kalorisi yüksek olan bir yakıttır. Demir-çelik sanayisinin temel enerji kaynağıdır. Ayrıca ısınmada ve termik elektrik enerjisi elde etmede kullanılır.

Linyit: Taşkömürüne kıyasla kalorisi daha düşüktür. Konutların ısıtılmasında ve termik santrallerde elektrik enerjisi elde etmek için kullanılır.

Petrol : Günümüzün en önemli enerji kaynağıdır. Motorlu araçlarda yakıt olarak kullanıldığı gibi elektrik üretiminde, asfalt ve motor yağı üretiminde de kullanılır.

Doğal gaz : Konutların ısıtılmasında ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılır. Petrol gibi günümüzün önemli enerji kaynaklarından biridir.

Nükleer enerji : Toryum, uranyum gibi radyoaktif maddelerden elde edilen enerjidir. Elektrik enerjisi elde etmede, uzay teknolojisinde ve büyük tonajlı gemilerde çekirdek enerjisi olarak kullanılır. Türkiye’de nükleer santral yoktur. Sinop’ta kurulması planlanmaktadır.

YENİLENEN ENERJİ KAYNAKLARI

Hidroeletrik : Baraj sularının hidroelektrik santrallerini çalıştırmasıyla elde edilen enerjidir. Türkiye’nin hidroelektrik enerji potansiyeli çok yüksektir ve yüzlerce baraj yapılmıştır.

Jeotermal enerji : Yeraltından çıkan sıcak su ve buhardan elde edilen enerjidir. Fay hatlarının olduğu yerlerde yeryüzüne çıkar. Türkiye’de birçok yörede bulunur. Konutların ısıtılmasında, termal turizmde ve elektrik üretiminde kullanılır.

Güneş enerjisi : Karadeniz kıyıları ve yüksek yerler hariç Türkiye’de yazlar sıcak ve kurak geçtiğinden güneş enerjisi potansiyeli yüksektir. Bu enerji şimdilik doğal ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Rüzgâr enerjisi : Rüzgârın esme hızından elde edilen enerjidir. Daha çok elektrik üretiminde kullanılır. Türkiye’de bu enerji henüz yeterince değerlendirilmemektedir.

Dalga ve gelgit enerjisi: Teknolojisi henüz yeterli düzeyde olmasa  Çin, Fransa gibi ülkelerde dalga ve gelgitten sınırlı olarak elektrik üretilmektedir.

Biyoenerji : Odun, bitki, hayvan, orman endüstrisi ile tarım endüstrisi atıkları ve çöplerden elde edilen enerjidir.


 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol