Çanakkale Savaşı Sonrası Mezun Vermeyen Okullar?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1915 Yılında, Çanakkale Savaşı’nda Öğretmen Ve Öğrencilerini Cepheye Gönderdikleri İçin, Mezun Vermeyen Okullar Hangileri? 1915 Yılında hangi okullar mezun vermedi? Çanakkale savışı için cepheye tüm öğretmen ve öğrencilerini gönderen, ve o yıl için mezun veremeyen okulların listesi

MEZUN VERMEYEN LİSELER...
1915 yılında okulun son sınıf öğrencilerinin Çanakkale Savaşı’na katıldığını ve bir daha dönmediklerini ifade eden Sivas Lisesi Müdürü Osman Yekeler, öğrencilerinin o yıl şehit düştüğünü söyledi. Yekeler, şunları söyledi:
"Bu okula müdür olduktan sonra arşivi incelemeye başladım. Sivas Lisesi’nin kurulduğu günden itibaren, verdiği mezunların isimlerinin yer aldığı 125 yıllık Osmanlıca bir defter buldum. Bu defterde 1913 ile 1914 arasında, Sivas Lisesi’nin mezun verdiği öğrencilerin isimleri yer alıyor. Ancak 1915 yılı diploma defterinde boş bulunuyor. Ardından 1916 mezunlarının ismi yer alıyor. Çünkü o senenin son sınıf öğrencileri Çanakkale’ye gitmiş ve şehit olmuşlar. Onların dönüşleri olmamış, Allah mekanlarını cennet etsin.
Şu an, Çanakkale’ye gidip, Şehit olan öğrencilerimizin isimlerini tespit etmeye çalışıyoruz. 125 yıllık Osmanlıca bir defterdeki yazıyı okumakta zorlanıyoruz.
Okulumuzdan 18 şehit olduğu söyleniyor. Ama onların isimlerini de diploma defterine yazmamışlar, o sayfayı boş bırakmışlar. Kütükten bulmamız gerekecek, onun için uğraşıyoruz."
O dönem savaşa Türkiye’den 5 lisenin öğrenci gönderdiğini belirten Yekeler;
"Sivas Lisesi 
İstanbul Galatasaray Lisesi, 
Erzurum Lisesi, 
Kastamonu Lisesi
Konya Lisesi 

O yıl mezun verememiş" diye konuştu.

Kaynak: Tarih Gazetesi (2017)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al