29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Okul Müdürü Konuşma Metni

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında okul müdürleri için yazılmış konuşma metnini sizlerle paylaşıyoruz.
Ülkemiz için çok önemli bir gün olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm ülkemizde büyük coşkuyla kutlanmaktadır.
Cumhuriyetimizin doğum günü olan 29 Ekim'de, okullarda öğretmenler olsun, öğrenciler olsun ve hatta okul müdürleri bu önemli günde , günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapmaktadır.
 

Karşınızda bulunan topluluğa giriş cümlesi olarak şu şekilde başlayabilirsiniz.

Değerli meslektaşlarım, sayın veliler ve sevgili öğrenciler;

Bugün burada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun  yıldönümünü kutluyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı milli mücadele milletimizin üstün gayretleri sayesinde başarıyla sonuçlanmış ve 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Cumhuriyet demek, kısa ve öz, halkın oy kullanarak seçtiği kişilerin ülkeyi yönetmesi demektir. Cumhuriyet demek, çağdaş ve herkesin söz sahibi olduğu bir devlet yönetimi demektir.

Devletimizi kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti bizlere armağan etmiştir. Bizler ise Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmiş bir ülke olması için çok çalışmalıyız. Esas görev gelecekte ülkemizin yönetiminde söz sahibi olacak olan siz değerli çocuklara düşmektedir. Çocuklar bunun için çok çalışın ve ülkemizin aydınlık yarınlarının birer ışığı olun.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Bayramımız kutlu olsun.

Bu konuşma haricinde 

Değerli meslektaşlarım, sayın veliler ve sevgili öğrencilerimiz

Ulus olarak büyük bir zafere ulaştırdığımız Kurtuluş Savaşı’mızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden …… yıl geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple bu çok önemli ve anlamlı günde herkesi büyük bir içtenlikle kutluyorum. Bağımsız ve müstakil yaşama arzusuyla elde edilen bu büyük zaferi sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi en baştan tam bağımsızlık ve de muasır medeniyetler seviyesini aşma olarak belirleyen Mustafa Kemal Atatürk, bu hedeflere ancak ve ancak cumhuriyet ve demokrasi ile varılabileceğini görmüştür. Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluşundaki temel mantıkta olduğu gibi, tam bağımsız, güçlü ve demokrasi içinde yaşayan bir dünya devleti olarak sürekli kılmak için bugün hepimize büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu nedenle de, büyük bir imparatorluktan Cumhuriyet’e doğru giden yolu çok iyi bilmek, anlamak, kavramak ve her zaman hatırlarımızda her daim canlı tutmak zorundayız. Çünkü bu süreç yüce devletimizin bekası ve ulusumsun geleceği, huzur ve refahı açısından çok önemli bir kılavuzdur. Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde ve önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, tüm varlık ve değerleriyle sonsuza değin yaşatılması çocuktan kadına, yaşlıdan gence herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğu olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin milletler arası bağı güçlü, dışa dönük, ekonomik gelişmesini ve kalkınmasını tam anlamıyla gerçekleştirmiş, büyük ve lider bir ülke olarak istenilen hedeflere koşması ve ulaşması hepimizin kuşkusuz ki en büyük hedefidir. İnanıyorum ki bu duygular var oldukça Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyanın en güçlü ve lider ülkeleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de yer alması beklenen bir gelişme ve ulaşılmış bir hedef olacaktır. Bunun için hepimiz var güzümüzle çalışmalıyız.

Hepinizi saygı ve sevgiyle kucaklıyor ve bayramımızı en içten duygularla kutluyorum

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol