29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI OKUL MÜDÜRÜ KONUŞMA METNİ

Sayın Misafirlerimiz Değerli Öğretmen Arkadaşlarım ve Siz Sevgili Öğrenciler;

Bizlere, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün armağan etmiş olduğu Cumhuriyet, nice emekler sonucunda kuruldu. Ülkemiz, düşman birlikler tarafından işgal edilmişken, yiyecek bir yudum yemekleri yokken, Atatürk ve arkadaşları, Türk milletini tek çatı altında topladı. Umutlarını yitirmiş ve yenilgiyi kabul etmek üzere olan bir milleti, küllerinden yeniden doğurdu. Onları, ellerinde hiçbir şey olmasa dahi, inançları ile bu savaşı kazanabileceklerine inandırdı. Böylelikle Türk ordusunun, ellerinde silahları, yiyecekleri yemekleri dahi yokken, halk onlara yardım etti ve hep beraber bu zor savaş kazanıldı. Kurtuluş savaşının ardından ise; cumhuriyeti kurdu ve Türk devletiniz sosyal, laik ve özgür bir ülke haline gelmesini sağlamıştır. Bugün, bu okullarda, bu eğitimi özgürce alıyor iseniz; bunu Cumhuriyetin kurulmasına ve Cumhuriyetin kurucusunu Atatürk' e borçlusunuz. Bunları unutmadan, bayramı coşkulu bir şekilde kutlamanızı diliyorum.

Sevgili Gençler;

Bugün Cumhuriyet bayramı, Büyük Önderin Cumhuriyeti kurması ile beraber, her yıl kutlanmasını istediği bayram. Sizler onun düşünceleri önderliğinde, eğitiminizi alırken ona layık olmalı ve onu gururlandırmalısınız. Atatürk, kendi için değil, gelecek nesil için çabaladı ve ülkeyi düşmanların elinden kurtardı. Sizden istenen ise, onun kurtarmış olduğu bu ülkeyi, her geçen gün daha da ileriye taşımanızdır. Bunun için; eğitiminizi en iyi şekilde almanız ve ülkeniz için en iyi hizmeti vermeniz gerekmektedir. İyi Bayramlar dilerim.

********

Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Cumhuriyet Başsavcım, Sayın Daire Amirlerim, Sayın Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili öğrenciler, değerli misafirler;

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.Halk kendi kendisini yönetme yetkisini tmsilcileri aracılığıyla kullanır. Bu yönetimde yuttaşların seçme ve seçilme hakkı vardır.Devlet yönetimi,sınıfların, kişilerin ailelerin,bir zümrenin eline bırakılamaz.Milletin bütün bireyleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir.Çünkü cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir.

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir.Ulusumuz,Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş,devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

*************

Değerli meslektaşlarım, sayın veliler ve sevgili öğrencilerimiz

Ulus olarak büyük bir zafere ulaştırdığımız Kurtuluş Savaşı’mızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden 98 yıl geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple bu çok önemli ve anlamlı günde herkesi büyük bir içtenlikle kutluyorum. Bağımsız ve müstakil yaşama arzusuyla elde edilen bu büyük zaferi sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi en baştan tam bağımsızlık ve de muasır medeniyetler seviyesini aşma olarak belirleyen Mustafa Kemal Atatürk, bu hedeflere ancak ve ancak cumhuriyet ve demokrasi ile varılabileceğini görmüştür. Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluşundaki temel mantıkta olduğu gibi, tam bağımsız, güçlü ve demokrasi içinde yaşayan bir dünya devleti olarak sürekli kılmak için bugün hepimize büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu nedenle de, büyük bir imparatorluktan Cumhuriyet’e doğru giden yolu çok iyi bilmek, anlamak, kavramak ve her zaman hatırlarımızda her daim canlı tutmak zorundayız. Çünkü bu süreç yüce devletimizin bekası ve ulusumsun geleceği, huzur ve refahı açısından çok önemli bir kılavuzdur. Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde ve önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, tüm varlık ve değerleriyle sonsuza değin yaşatılması çocuktan kadına, yaşlıdan gence herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğu olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin milletler arası bağı güçlü, dışa dönük, ekonomik gelişmesini ve kalkınmasını tam anlamıyla gerçekleştirmiş, büyük ve lider bir ülke olarak istenilen hedeflere koşması ve ulaşması hepimizin kuşkusuz ki en büyük hedefidir. İnanıyorum ki bu duygular var oldukça Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyanın en güçlü ve lider ülkeleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de yer alması beklenen bir gelişme ve ulaşılmış bir hedef olacaktır. Bunun için hepimiz var güzümüzle çalışmalıyız.

**************

Değerli meslektaşlarım, sayın veliler ve sevgili öğrenciler;

Bugün burada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 98. yıldönümünü kutluyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı milli mücadele milletimizin üstün gayretleri sayesinde başarıyla sonuçlanmış ve 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Cumhuriyet demek, kısa ve öz, halkın oy kullanarak seçtiği kişilerin ülkeyi yönetmesi demektir. Cumhuriyet demek, çağdaş ve herkesin söz sahibi olduğu bir devlet yönetimi demektir.

Devletimizi kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti bizlere armağan etmiştir. Bizler ise Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmiş bir ülke olması için çok çalışmalıyız. Esas görev gelecekte ülkemizin yönetiminde söz sahibi olacak olan siz değerli çocuklara düşmektedir. Çocuklar bunun için çok çalışın ve ülkemizin aydınlık yarınlarının birer ışığı olun.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Bayramımız kutlu olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol