Advert

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşma Metni

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde, öğretmenlere, öğrencilere ve orada bulunan diğer vatandaşlara yönelik yapılacak konuşma metni.
 

Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler sizin ellerinizde büyümektedirler. Sizlerden ilim, irfan ve ahlak sahibi, inancına, ,tarihine, kültürüne, ailesine, annesine, babasına, milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen, yerine getirmeye çalışan bir gençlik yetiştirmenizi özellikle istiyorum. Bunun yanında gençlerimizin zihinlerine yurttaşlık bilincini, ülkesine ve milletine karşı sorumluluk bilincini de yerleştirmeniz gerekmektedir.

Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda Laik, Demokratik Cumhuriyet rejimi ile kat ettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetin başarıları ile haklı bir gurur duyuyoruz. Bugün Türkiye, İslâm dünyasındaki tek laik ve demokratik bir Cumhuriyet, çağdaş bir ülke,  dünyanın en büyük 15 ekonomisinden biri, bölgesinde hatırı sayılan güç, bir istikrar unsuru ve Avrupa Birliğine aday bir ülkedir.

Türkiye Cumhuriyeti Laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.

Bu Cumhuriyeti korumak ve kollamak görevi gençlerde, Yeni nesli yetiştirmek, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerindedir. Yeni nesil, tarihini öğrenmiş, düşmanlarını tanımış, inkılapların ruhunu hazmetmiş olanlarındır. Bu muazzam ve emsalsiz eserin kıymeti, ulusun mahareti ve fedakârlığı derecesiyle orantılı olacaktır.

Bu yüzden Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek başta aileler ve öğretmenler olmak üzere tüm vatandaşların görevidir. Milli egemenlikten taviz vermeden barışı savunmak, kültür ve terbiyeden vazgeçmeden çağdaşlaşmak, ilim ve bilimi nerede olursa olsun arayıp bulmak mesuliyeti tüm vatandaşlaradır.

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılâplarını koruyup, kollamak olmalıdır.

Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği, “Çağdaş uygarlık düzeyini yakalama” hedefine O’nun belirttiği gibi, “Bilim ve teknolojinin yol göstericiliğinde” ulaşacağımıza Türk öğretmenleri ve yetiştirdiğimiz öğrenciler olarak inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetin yıldönümünü kutlar, Büyük Önder Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anarım.  

Hepinizi cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol