2023 Yılı 19 Mayıs Konuşması

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Töreni Konuşma

Sayın Okul Müdürüm
Sayın Müdür yardımcım

Değerli Meslektaşlarım
Değerli Velilerimiz
Sevgili Öğrencilerimiz

Bu gün burada, tarihe adını altın harflerle yazdırmış olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak, Gençlik ve Spor Bayramını kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

.............yıldır 19 Mayıs günü bizim için sadece bir tarih değildir. 19 Mayıs, bizi parçalayıp yok etmek isteyenlere karşı bir direnişin adıdır. Kurtuluşumuzun başlangıcı, yok edilemeyeceğimizin ispatıdır.

Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında kendisinin ve milletinin karakterini şöyle açıklıyordu:

“Temel ilke, Türk ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu ancak tam bağımsızlıkla sağlanabilir. Böyle bir ulus tutsak yaşamaktansa yok olmayı tercih eder. Öyleyse ya bağımsızlık ya ölüm! İşte gerçek kurtuluş isteyenlerin parolası bu olacaktır.”

Bu parolayla 19 Mayıs’ta Samsun’ da başlayan Savaş bizim kurtuluşumuzun başlangıcıydı. Vatan sevgimizin tüm dünyaya gösterildiği gündü. Pek çok şeyi yoktan var edişimizdi ve vatanımızı bölmek için gelenlerin, geldikleri gibi gitmeleriydi. Bu vatan bizimdi, ya bağımsız olacaktık ya da uğruna ölecektik.

Evet öldük. Yaşlıydık öldük, gençtik öldük. Çocuktuk, anneydik, ataydık öldük. Kefensiz şehitleri yatırdık toprağın koynuna. Bebekler uyuttuk kağnıların gıcırdayan ninnilerinde. Kınalar soldurduk yeni gelinlerin ellerinde. Yetimler bıraktık geride. Ezanlar dinmesin diye, bayrağımız inmesin diye öldük. Çünkü biz vatan için ölmeye gönüllüydük. Çünkü bu vatan bizimdi, kimseye veremezdik, vermedik. Hiç bir zaman da vermeyeceğiz.

Sevgili öğrenciler, Atatürk’ün değerli gençliği, bizim çiçeği burnunda geleceğimiz!
Birinci göreviniz Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve yaşatmaktır. 

Bayramınız kutlu olsun.

Teşekkür ederim.

Konuşmacı/ Yazan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak