2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Gaziler Günü Programı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ PROGRAMI

1.    Günün anlamı ve önemi ile ilgili konuşma.
2.    Şiir (Ses )
3.    Gazilerden Selam
4.    Şiir (Mehmetçik)
5.    Neden Gaziler Günü
6.    Şiir (İstiklal Ordusu Şehitlerine)
7.    Şiir (Mustafa Kemallerce)
8.    Kapanış.

                                           
            Hazırlayan
    …..…………………
                                                                                                                        Sınıf Öğretmeni


                                                                        Uygundur.                                                      
                            
                   ..…/…../……

                                                                      Okul Müdürü


........İLKOKULU 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ PROGRAMI


1-KIZ SUNUCU:

          Sayın müdürüm,
    Değerli öğretmenlerim,
    Sevgili arkadaşlar,

          Bugün burada, 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili…….nün hazırlamış olduğu programı sunmak için toplanmış bulunmaktayız.

          Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı yapmak üzere okulumuz …sınıfından ………..  ı kürsüye davet ediyorum.

2-ERKEK SUNUCU:

Atılıyorduk kâfire,
Hepimizin bir yanı hilal gibi. 
Bir göz vardı üstümüzde göklerden. 
Mustafa Kemal gibi! 

                 ….sınıfından ……arkadaşımızı “Ses”  şiirini okuması için kürsüye davet ediyorum.

3-KIZ SUNUCU:

                ….sınıfından …….arkadaşımızı “Gazilerden Selam”  yazısını okuması için kürsüye davet ediyorum.

4-ERKEK SUNUCU:

              Düne kadar en vakur ölümlere güldünüz, 
Bugün bütün milletin gönlüne gömüldünüz, 
Rahat rahat uyuyun son aşiyanınızda

               …sınıfından ……arkadaşımızı “Mehmetçik”  şiirini okuması için kürsüye davet ediyorum.

5-KIZ SUNUCU:

Varsın dolu bulunsun bin elemle göğsünüz; 
Siz, Tanrını n övdüğü kullardan büyüksünüz; 
Zemzem kutsiyeti var her damla kanınızda.


……sınıfından ……arkadaşımızı “Neden Gaziler Günü” yazısını okuması için kürsüye davet ediyorum.

6-ERKEK SUNUCU:

Fani akislerini kaybeden sesleriniz.
En mağrur alınlara diyebilirler: Eğil! 
Edebiyyet en küçük payedir yanınızda.

            ….sınıfından ……arkadaşımızı “İstiklal Ordusu Şehitlerine”  şiirini okuması için kürsüye davet ediyorum.

7- KIZ SUNUCU:  
             
Savaşırken yaşamak, 
Anam sütü kadar helal gibi, 
Ölüm hem büyüktü hem kolaydı,
Mustafa Kemal gibi!       

                     ….sınıfından …….arkadaşımızı “Mustafa Kemallerce”  şiirini okuması için kürsüye davet ediyorum.

8-ERKEK SUNUCU:

              Programımız burada sona ermiştir. Programımıza katıldığınız ve bizi dinlediğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Her şey gönlünüzce olsun.


 GAZİLER GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ
(19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ)

        Bu gün 19 Eylül GAZİLER Günü Bilindiği gibi, Muharip Gazi, harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararı ile alan vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürktür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler günü olarak kabul edilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış birçok insanını şehit ve gazi vermiştir.
        I.Dünya savaşından sonra cennet vatanın topraklarını işgal eden işgal güçlerine karşı Mustafa Kemalin önderliğinde Şerefli bir kurtuluş mücadelesi vermiştir. İşte bu Kurtuluş  Savaşında batı cephesinde devam eden Kütahya-Eskişehir savaşlarında elde ettikleri başarıyı devam ettirerek, Türk ordusuna son darbeyi vurup Ankarayı işgal etmeyi düşünen Yunanlılar 13 Ağustos 1921 de yeni bir saldırı başlattılar.23 Ağustos 1921 de başlayan ve 22 gün 22 gece süren Sakarya savaşında atından düşüp yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık, vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşaya 19 Eylül 1921 de TBMM tarafından Gazilik unvanı ile Mareşallik rütbesi verilmiştir. İşte bu büyük mücadele sonunda hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Ancak dün olduğu gibi bugünde düşmanlarımız gerek içten gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamaya, bağımsızlığımızı yok etmek istemektedirler. Dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş ve Gazi olmuş tüm gazilerimizin gaziler gününü kutluyor, onlara saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.

NEDEN GAZİLER GÜNÜ
        Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik orunu vardır. Her Türk de bu orunlara kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların, Türk Ulusu ve her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır. 

Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürkün önderliğinde verilen "Kurtuluş Savaşı"nda yaşamıştır. "Ya istiklal, ya ölüm!" demiştir. Türk tarihi böylesine "kahramanlık günleri" ile doludur. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yaratan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir. 

Vatanı uğruna ölümü göze almış kahraman Türk Ordusu, daha sonra dünya barışını korumak için görev almıştır. 

1950—1953 yılları arasında barış için Korede savaşmıştır. 1974 yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için, "Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirmiştir. Yine Mehmetçik barışı korumak için, Bosna-Hersek, Somali ve Kosovaya barış gücü olarak Birleşmiş Milletler kararıyla gitmiştir. 

l. Dünya Savaşında, Kurtuluş Savaşında Kore Savaşında ve Kıbrıs Barış Harekatında birçok askerimiz şehit oldu, bir kısmı da gazi olarak geri döndü. Devletimiz bir yasa ile şehit yakınlarına "Övünç Madalyası" vererek şehitlik maaşı bağlar. Yine gazilere de madalya ile aylık maaş verir ve tedavi, ulaşım gibi hizmetlerde ücretsiz olanaklar tanır. Türk ulusu için, "şehitler nurlanmış" ve "gaziler onurlanmış" şahıslar demektir. Bunların en başında da; Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir. 

Türkiye gazileri 19 Eylül 1983 tarihinde "Türkiye Muharip Gazileri Derneği" altında bütünleşmişlerdir.19 Eylül aynı zamanda Atatürke 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu nedenle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül "Gaziler Günü" olarak kutlanmaktadır. 

Aynı gün diğer bir deyimle "Kahramanlık Günü" olarak da kutlanmaktadır. Yerel kurtuluş günleri de gazilerimiz ve kahramanlarımız için birer anma günüdür. Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimizi hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız.

GAZİLERDEN SELAM
       Bilindiği gibi, Muharip Gazi, harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. 
Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararı ile alan vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürktür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler günü olarak kabul edilmiştir. Pek kısa bir zaman sonra milletçe bu bayramı kutlayacağız. Gaziler bu vatan ve ulus için çarpışmış, bu yüzden de GAZİLİK unvanı ile onurlandırılmışlardır. Gazilik alınıp satılan, devredilen bir unvan olmayıp, ömür boyu taşınılacak bir değerdir. 

Biz Gaziler bu unvanı alırken, süngünün ucunda, merminin vızıltısında, torpilin, torpidonun, bombanın dehşetinin içinde bulunduk. Sıkıntılı, korkulu günler geçirdik. Hep vatan dedik. Yüksünmedik. Zaman zaman korku sardı çevremizi. Sonra vatan geldi aklımıza... Korkularımızı sildik. Acı çektik, ulusumuz gözümüzün önüne geldi ve acılarımızı unuttuk. Hep vatan ama hep vatan dedik. “Helal olsun akan ve akacak kanlarımız vatana” dedik. 
Kollarımız arasında şehit olan arkadaşlarımızı, astlarımızı, komutanlarımızı kucakladık. Zaman geldi şehitlerin açıkgözlerini ellerimizle kapattık. Kefen olduk. “Niye bende yanına gitmedim” diye gözyaşı döktük. Hiç pişmanlık duymadık ve pişmanda değiliz.
Sonunda gazamız mübarek oldu, uğrunda savaştığımız devlet, bizleri unvanların en asil ve en şereflisi ile onurlandırdı; “Siz artık bir ulusal değersiniz, siz Gazisiniz” dedi. Biz Gaziler şimdi bir ulusal değer olmanın gururu içindeyiz. Onurlu ve gururluyuz...
Zaman zaman Gazinin bir ulusal değer olduğunu çekemeyenler, onu küçümseyenler çıkmaktadır. Bunları kadirşinas Türk Milleti ile karıştırmıyor ve biliyoruz ki Türk Milleti tarih boyunca Gazisine ve şehidine sahip çıkmıştır.Kısaca Gazi, devletine saygılı, cumhuriyetimizin en büyük Gazisi Mustafa Kemal Atatürkün yaşayan temsilcisi, asil, vakarlı, ahlak ve fazilet sahibi, kendisine sahip çıkan devletine şükran borçlu, devlet düşmanları ile aynı safta olmayan, çevresi ile barışık, gazilik unvanına sarılarak kendisine menfaat sağlamayan, kimseye el açmayan, yalvarmayan, siyasi tercihini gazilik unvanı ile karıştırmayan Atatürk sevgisi, vatan ve ay yıldızlı bayrak sevgisi ile dolu olan bir ulusal değerdir
      Tüm Gaziler adına sevgi ve saygılarımızı sunarız.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al