2021 Yılı 1 Mayıs Hangi Gün? 1 Mayıs Resmi Tatil mi?

1889'da uluslararası bir sosyalist gruplar ve sendikalar federasyonu, 1 Mayıs'ı işçilerin anısına işçileri desteklemek için bir gün olarak belirledi. Haymarket Riot içinde Chicago (1886). Beş yıl sonra ABD Başkanı. İşçi Bayramı'nın sosyalist kökenlerinden rahatsız olan Grover Cleveland , bazı eyaletlerde Eylül ayının ilk Pazartesi günü düzenlenen İşçi Bayramı'nı işçilerin onuruna resmi ABD tatili yapmak için bir yasa imzaladı . Kanada da çok geçmeden aynı şeyi yaptı.1889'da uluslararası bir sosyalist gruplar ve sendikalar federasyonu, 1 Mayıs'ı işçilerin anısına işçileri desteklemek için bir gün olarak belirledi. Haymarket Riot içinde Chicago (1886). Beş yıl sonra ABD Başkanı. İşçi Bayramı'nın sosyalist kökenlerinden rahatsız olan Grover Cleveland , bazı eyaletlerde Eylül ayının ilk Pazartesi günü düzenlenen İşçi Bayramı'nı işçilerin onuruna resmi ABD tatili yapmak için bir yasa imzaladı . Kanada da çok geçmeden aynı şeyi yaptı.

1 Mayıs , İşçi Günü veya Uluslararası İşçi Günü olarak da anılır ve neredeuse tüm dünya ülkelerinde kutlanır. Tarihi mücadelelerin ve kazanımların anıldığı gün işçiler ve1 Mayıs'ta birçok ülkede görülen işçi hareketi . 2021 yılında 1 Mayıs  Cumartesi günü kutlanacak.

1 Mayıs işçi bayramı bu sene hafta sonuna denk geldiği için , zaten tatil oluyor ancak 1 Mayıs işçi bayramı resmi tatildir. 


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol