19 Mayıs Metni 5n1k Çalışması

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkışının anısına 19 Mayıs'ta kutlanan yıllık Türk milli bayramıdır . Türk Kurtuluş Savaşı'nın resmen başlaması...
19 Mayıs, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 102 yıl önce tutuşturduğu kurtuluş ateşinin şanlı öyküsüdür.

19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı bağımsızlık mücadelesi aynı zamanda bağımsız ve özgür bir ülkeye sahip olmanın da ilk adımıydı. Bu adım ve ardından gelen zafer, her devirde Türk milletinin gururla kutladığı bir bayrama dönüştü.

Milli Mücadele'nin ardından kurulan yeni ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti'ni geleceğe taşıyacak gençlere armağan edilen bu günün ayrı bir anlamı var. Sporu, etik değerleri öne çıkaran, çalışkan, azimli ve sorumluluk bilincine sahip, yeni neslin ideal profilini çizen bu özel tarih gerçekten de coşkuyla kutlanmaya değer.

Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC'de coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, her milli bayram gibi şanlı bir hikâyeye sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ulaşır ve bu tarih Milli Mücadele'nin başladığı gün olarak kabul edilir.
 


       19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919'da "Bandırma Vapuru" ile İstanbul’dan Samsun'a hareket etti. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk'ün, Samsun'a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

SORULAR
1-    Kurtuluş Savaşı ne zaman başladı?
………………………………………………………………………………………………………………………

2-    Atatürk yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için nereye gitti?
………………………………………………………………………………………………………………………

3-    Atatürk Samsun’a hangi araç ile gitti?
………………………………………………………………………………………………………………………

4-    Atatürk’ün Samsun’a çıktığı geminin adı nedir?
………………………………………………………………………………………………………………………

5-    Atatürk Samsun’a niçin gitti?
………………………………………………………………………………………………………………………

6-    19 Mayıs’ta kutladığımız bayramın adı nedir?
..........................................................................................................................

Kaynak:  www.egitimhane.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak