19 Mayıs Bayramı Öğretmen Konuşma Metni

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

19 Mayıs bayramı öğretmen konuşma metni

19 MAYIS (Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı) KONUŞMA METNİ

Sayın okul müdürüm, kıymetli meslektaşlarım, sevgili öğrenciler,

Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının …. nci yıldönümü. Sizleri, o gün vatan sevgisi ve bağımsızlık uğruna, haysiyet ve yaşam hakkı adına Anadolu topraklarına adım atan ve iskelede kendisini umutla bekleyen halkı muhabbetle kucaklayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla, selamlıyorum.

Atatürk’ün 19 Mayıs’ta milli duygular içerisinde Samsun’da attığı ilk adım, milletimizin bağımsızlığı ve cumhuriyetin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. Bu yüzden, Türk milletinin verdiği bu onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayısın, yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını ilk günkü sevinçle yürekten hissetmekteyiz.

Bugün 19 Mayıs. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şahlanışının adıdır 19 Mayıs.

19 Mayıs, sadece Türk millî kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

19 Mayıs, yalnızca Türk milletinin değil tüm mazlum devletlerin kurtuluş umudunun adıdır.

19 Mayıs, gençlik; gençlik ve gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

“Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar.” diyor Atatürk.

Sevgili öğrenciler,

“Siz Türk’e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz “Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız.”

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Sevgili öğrenciler,

Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İrade”nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Unutmayınız ki sizler: Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız.
Unutmayınız ki: her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan, elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.
Unutmayınız ki “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”
Unutmayınız ki 19 Mayısla başlayan ve Cumhuriyet ile başlayan bu efsanevi Türk destanının teminatı siz gençlersiniz. Ulu önder bu yüzden “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını” geleceğin teminatı gençlere armağan etmiştir. O’nun dediği gibi; “Gençler, Cumhuriyeti biz kurduk, onu уaşatacak ve уükseltecek olan sizlеrsiniz.”

Konuşmama son verirken, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bağımsızlık adına tarlasından, yuvasından kopup kürekle, kağnıyla savaş meydanlarına koşan kahraman Türk halkını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; bayramınızı en derin duygularımla tebrik ediyorum.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol