Öğrenim ve Öğrenci Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Öğretmen haberleri ve en güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

ÖĞRENİM ÖĞRENCİ BELGESİ NASIL ALINIR? E DEVLET’TEN ALINIR MI?

Öğrenci belgesi veya bir diğer adıyla öğrenim belgesi, şuan da eğitimini sürdüren veya mezun olma hakkı kazanan fakat mezuniyet belgesinin hazırlanılmamış olduğu öğrencilere özel olarak düzenlediği bir belgedir. Öğrenim durumu belgesi adıyla tanınan bu dokümanlar , öğrencilerin bulunduğu eğitim kurumuyla ilişkisini kanıtlar.

Öğrenci belgesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim kurumlarında eğitim gören kişilere ve YÖK’e bağlı üniversitelerde eğitim görenlere, eğitim görülen kruumlar tarafından düzenlenir. Öğrenim belgesi üzerinde , kimlik bilgileri, okul numarası, sınıf düzeyi tarzındaki tüm bilgiler bulunur. Aşağıda bu evraklardan biri ile önek gösterdik.

ÖĞRENCİ BELGESİ NE İŞE YARAR?

Öğrenciler eğitim gördüğü süre boyunca, eğitimlerin başladığı ilk günden başlayarak sık aralarda öğrenci belgesi alma gereksinimi duyarlar. Bunun nedeni öğrencinin okuluyla olan bağlantısının bir evrakta görülmesinin gerekmesi durumudur.

Öğrenciler burs ve staj başvurusunda bulunmak, proje kayıtları, okullar arasında yarışma veya müsabaka başvurularını yapmak için bazı durumlarda öğrenci belgesini almak zorundadır. Yurt başvuruları esnasında da bu öğrenci belgesi kayıt işlemleri esnasında istenilebilir. Belediyeler öğrenciye özel olarak uygulayacağı indirimli ulaşım kartı için bu öğrenci belgesini görmek zorundadır. Öğrencilerin askerliklerini ileriye erteleme işlemleri sırasında da öğrenci olduğunu  kanıtlamak adına öğrenci belgesine ihtiyaç duyar. Bunla beraber vatandaşlar ehliyet alımı esnasında istenilen öğrenim belgesini vererek, öğrenim görülen süreyi göstermek şartındadır.

ÖĞRENİM BELGESİ DİPLOMA MIDIR?

Öğrenim belgesi bir diploma değildir. Diploma, öğrenim kurumlanın mezun olduğunu gösteren öğrenci kişilere verilmektedir. Öğrenim belgesi ise mevcut öğrenim gören okul tarafından öğrenciye verilir.

ÖĞRENCİ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Öğrenci belgesi almak isteyen kişiler birkaç noktadan bunu yapabilir. İlk olarak eğitim görmüş olduğu okulun ilgili birimlerine gitmelidir. Diğer bir yöntem olarak ise intenet üzerinden öğrenci belgesi oluşturmaktır. Öğrenci belgesi alabilmek için yapılacak bu yöntemler eğitim kurumunun seviyesine göre farklılık yapabilir.

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

İlkokul veya ortaokul öğrenciler iiçin öğrenci belgesi öğrenciler veya velileri tarafından eğitim görülen okulun idaresine gidilerek alınabilir. Bununla birlikte aynı şekilde öğrenci belgesi almak isteyen kişiler de yapabilir. Öğrencinin okul numarasıyla kimlikteki bazı bilgileri ile birlikte okul idaresine başvuruda bulunarak görevli olan kişiden öğrenci belgesi çıkartmasını isteyebilirsiniz.

Aynı zamanda ilokul, ortaokul ve lise öğrenci belgelerini almak için de e-okul web sitesi kullanılabilmektedir. 2005 yılından başlayarak hayata geçirilen e-devlet sistemi ilköğretim seviyesindeki öğrenci, veli öğretmen ve yönetici kişilere oldukça kolaylık sağlanmaktadır. E-okul sistemiyle birlikte öğrenci belgesi alabilmek için büyük bir kolaylık oluşturdu.

AÇIK LİSE ÖĞRENCİ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Ülkemiz genelinde lise öğrenimini kişiler açık öğretim şeklinde görebiliyor. Bazı durumların sonucunda okula devam edemeyen kişiler, açık lise şeklinde okuyarak diplomalarını alabilmektedir. Açık lise öğrenimi gören kişilerin de aynı tüm öğrenciler gibi bir öğrenim belgesi almaları gerekir.

Açık lise öğrenci belgesi alabilmek için için e-devlet sistemine girmek zorundadır. Ancak intenete bir erişiminiz bulunmuyorsa, açık lise öğrenci belgesini çıkartmak için en yakın olan iletişim noktasına gidilmeli ve dilekçe verilmelidir.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Üniversite öğrenici olan bir kişi öğrenci belgesi için öğrenci işleri bölümüne gidebilir. Tüm üniversitelerin içerisinde bulunan bu bölüm, öğrencilere yardım amacıyla kurulmuş bir bürodur. Öğrenciler herhangi bir bölümden buraya giderek öğrenci belgesi, transkript tarzındaki tüm evrakları temin edebilir.
Üniversitede öğrenim gören kişiler, öğrenim belgelerini temin edebilmek amacıyla intenete başvurabilir. Geçen yıllarda oldukça gelişen e-devlet sistemi, kamu kurum ve kuruluşlarının her gün daha fazla olan katılımları sayesinde, resmi işlemler teker teker intenet aracılığıyla yapılmaya olanak tanımakta. Yükseköğretim öğrenci ve mezun kişiler tarafından yapılan çoğu işlem e-devlet sisteminde bulunmakta. Bu şekilde farklı bir şehirde veya farklı ülkede olsanız dahi akademik hayatınızla iligli tüm bilgileri alabilmeye devam edebilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol