Körle Yatan Şaşı Kalkar Atasözü İle İlgili Bilgi

Kötü kimseyle düşüp kalkan insan, çok geçmeden onun kötü huylarını benimsemeye başlar. Kötü huy ve düşük ahlak sarıcı hastalık gibidir, yakınında bulunan kimseye mutlaka bulaşır. İnsan, arkadaş seçerken çok dikkatli olmalıdır.

Kısaca anlamı : Kötü kimselerle yakın olursak bu kötü huy bize de bulaşır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : “Annemin nasihatı kötü kimseyle arkadaşlık edersen kötü olursun.

Açıklama ve kompozisyon : Arkadaşlıklar insanın hayatına yön veren kuvvetli bağlılıklardır. İyi arkadaş misk satıcısına benzer, çünkü ondan dünyevi veya uhrevi bir fayda, bir nur bulaşacaktır. Arkadaş seçerken çok dikkat etmemiz gerekir. Çünkü arkadaşlarımızdan çok şey öğreniriz. Seçtiğimiz arkadaş iyi huylu terbiyeli ise ondan güzel huy kaparız. Fakat seçtiğimiz arkadaş kötü huylu, kötü alışkanlıkları olan birisiyse bizde ondan kötü alışkanlıklar öğreniriz.

Yakın arkadaşlıklarda her ne kadar farklı özellikler olsa da bu özellikler zamanla birbirini etkileyecektir. Bu durumda kişilerin birbirlerine benzemesi ve aynı davranışları göstermesi de doğaldır. Zira bizler onlardan etkilenir ve onlar gibi yaşamaya başlarız. Bu nedenle hem kişiler hem de ebeveynler arkadaşlıkları çok önemsemeli, çocuklarının kötü örnek teşkil edecek kişilerle zaman geçirmesini önlemelidir. Körle yatan şaşı kalkar. Yani kötü insanlarla vakit geçirenler, kötüleşmeye başlarlar.

“İyi arkadaşla kötü arkadaşın misali, misk taşıyanla körük çeken insanlar gibidir. Misk sahibi ya sana kokusundan verir veya sen ondan satın alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın.”[Buhârî, Büyû 38; Zebâih 31; Müslim, Birr 146, (2628)]

Hadis böyle kimselerle arkadaşlığa teşvik ettiği gibi, uzaktan yakından dünyevi veya uhrevi bir zarar dokunacak kimselerle de samimi dostluk, arkadaşlık etmemeyi istemiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol