Dini İfadelerin Geçtiği Atasözlerine Örnekler?

Din deyince aklımıza, manevi duygular gelmektedir. Din , insan , kutsal , mutlak, ruhsal, ilahi veya özel hürmet layık olarak kabul olana varlıklar ilişkisi. Aynı zamanda, insanların ölümden sonraki yaşamları ve akıbetleri ile ilgili nihai kaygılarla baş etme biçimlerinden oluştuğu da kabul edilir . Birçok gelenekte, bu ilişki ve bu endişeler, kişinin tanrılar veya ruhlarla olan ilişkisi veya onlara karşı tutumu açısından ifade edilir


Namazda gözü olmayanın , ezanda kulağı olmaz : Yani içinde namaz kılma sevgisi o duygu yoksa kişi ezan okuduğunda ezanın okuduğunu fark etmez.

İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir : Yani birine iyilik yapınca insanlar bunu görmezden gelirse o iyiliği Allah görüyordur.

Dinsizin hakkından imansız gelir : Yani anlatılmak istenen kötünün de kötüsü vardır, diyelim ki kötülük yaptım , başka bir kötü insan gelip bana kötülük yapar.

Zalimin zulmü varsa garibin Allah'ı vardır : Yani zalim biri gariban birine kötülük ederse Allah garibanın yanında olup , en yakın zamanda zalimi cezalandırır.

Kork Allah'tan korkmayandan : Allah'tan korkmayan biri her türlü kötülüğü yapar fakat Allah'tan korkan kimseye zarar vermek istemez çünkü onda Allah korkusu vardır.

Açın imanı olmaz : Acıkmış bir kişi yemek için her şeyi yapabilir.

Çıkmayan candan ümit kesilmez : Müslümanlar dara düşünce Allah'tan beklentilerini kesmemelidir. Çünkü Allah illaki kuluna yardım eder.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol