Öğrencilerin merak ettiği ve nihayet gerçekleşen 35 kredi müjdesi verildi. Covid-19 nedeniyle okullarımız açılmadı ve eğitim durduğundan dolayı öğrencilerin tümü, okula gitmeden sınıfından geçmiş oldu. Açık Lise de okuyan öğrenciler ise bu haktan yararlanmamıştı. Kendilerine haksızlık yapıldığı varsayımlar, görüşler öne sürüldü. İşte beklenen haber 2. dönem sınav sonuçlarından hemen sonra geldi ve 3. dönem sınavı olmadan öğrenciler sınava girmiş gibi sayılarak toplam verilen 35 kredi öğrencilerin sistemine eklenmiş oldu.


Tabi ki 35 krediyi tüm öğrenciler değil hak kazanan, şartları karşılayan öğrenciler aldı. Şartlar ise; 


18 yaşından gün almış ve üzeri ( 7 Eylül 2003 tarihinden önce doğan)


Öğrencilerin tüm dersleri otomatik seçildi. Ortak dersim hiç yok benim diyenlere ise seçmeli dersler eklendi. Zorunlu dersleri olan öğrencilerin bu krediden sonra zorunlu ders, yani girmesi gereken ders sayısı azalmış veya bitmiş oldu. Önce ki dönemler sınava girmemiş öğrenciler de 35 krediyi aldı.


Krediler sisteme yüklendi diyorum. Eylül ayında yükleneceği söylenildi fakat 21.08.2020 tarihinden itibaren erkenden yüklemeler başladı. Sisteme daha kredileri eklenmemiş öğrenciler olabilir, korkmasınlar! herkesin kredileri yüklenmeye devam etmekte. 


Krediler yüklendikten sonra çoğu mezun olmaya az kredisi kalan öğrenciler de mezun olmuş oldu. Mezun şartları 192 kredi almak ve zorunlu dersleri olmaması. Bazı öğrenciler aldıkları 35 kredi ile toplam kredileri 192 krediden fazla olsa bile zorunlu girmesi gereken dersleri olduğu için mezun olamıyor. 


Öğrenciler bir müjdeli haber daha bekliyorlar, o da ek sınav yapılması. Bununla ilgili şuan bir resmi açıklama yok. Mezun olamayan öğrenciler için birde ek sınav yapılsa tatından yenmez tabi...


Şu an krediler sisteme yeni yeni girildiği için mezun olanların çoğunun aklında şu soru var. Neden mezun görülmüyorum. Dediğim gibi krediler daha yeni yükleniyor. Bu sebeple mezun öğrencilerin mezuniyet diploması ise ileri ki günlerde e devlet üzerinden görülmüş olur, sakın sıkıntı yapmasınlar!


Mezun olduğunu peki nasıl anlayacaklar?
O da şöyle şuan sisteminizde öğrencilik durumu (aktif) olarak yazıyor, aktif yerine mezun yazarsa sisteme girilmiş demektir. Geçici diplomalarını e devlet veya halk eğitim merkezlerinden alabilirler.


Şimdiden mezun olan öğrencilere üniversite hayatında başarılar diliyorum. Mezun olamayan öğrenciler ise inşallah en kısa zamanda mezun olmaları dileğiyle, ek sınav sizler için olur inşallah diyorum. 
Sağlıcakla kalın..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
sedef 3 yıl önce

Tüm aklımda ki soruların yanıtını almış oldum. Teşekkürler.

Avatar
Hakan Menguc 3 yıl önce

Çok sukur mezun oldum insAllah, gerci daha aktif yaziyor mezun yazmadi ama