Uzman ve Başöğretmenlikte yapılacak maaş artışıyla tüm öğretmenlerin maaşlarında artış yapılmış algısı oluşturulmuştur. Oysa bu doğru değildir,  Kariyer Basamakları Tazminatı öğretmen maaşlarını iyileştirmekten çok uzaktır. Kaldı ki 10 yılın altı hizmet süresi olan ve herhangi bir sebeple sınava giremeyen öğretmenlerimizin mağduriyeti de daha büyüktür. 
Adil olanı tüm öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesidir. Çünkü öğretmen camiası yüksek enflasyon karşısında, yoksulluk sınırı altındaki maaşlarıyla geçim derdi çekmektedir. 
Mevcut maaşlarla öğretmenler, öğretmenlik mesleğinin statüsüne yakışmayan düşük yaşam standartları altında, görevlerini icra etmekte zorlanmaktadır. 
Öğretmenler hayat pahalılığı karşısında düşük maaş ve yüksek vergi uygulaması sonucu yoksulluk çekmektedir. Düşük maaş yetmezmiş gibi yüksek vergi ile enflasyona yenik düşmüştür. 
Hal böyle olunca tüm öğretmen maaşlarına, 2023 Ocak memur maaş zammına ek olarak refah zammı kaçınılmaz hale gelmiştir.
Bu koşullar altında, öğretmen maaşlarına ek zam ve %15 vergi dilimi sabitlemesi haklı talep olacaktır. 
Öğretmenler olarak, 2023 Ocak memur maaş zammına ek olarak  öğretmenlere refah zammı ve %15 vergi dilimi sabitlemesi talebimizi  9 Aralık 2023 Cuma akşamı saat 18.30’da Twitter etkinliği ile yetkililere duyuracağız.
Taleplerimizi daha yüksek sesle duyurabilmek için 9 Aralık Cuma akşamı saat 18.30’da tüm öğretmenlerimizi ve öğretmenleri temsil eden sendikaları Twitter etkinliğimize bekliyoruz.
Kadriye Demirel
Eğitimci Yazar
 


Kasım enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve memur emeklisinin alacağı zam oranı netleşti. Kasım ayı enflasyon verisine göre aylık bazda 2,88 artış gösterirken yıllık bazda ise yüzde 84,39 olarak gerçekleşti. Bu hesaplar doğrultusunda memurun alacağı 5 aylık enflasyon farkı 15,11 olarak hesaplandı. Bu orana Aralık enflasyon farkının eklenmesi ile memur ve memur emeklisinin alacağı zam oranı netleşmiş olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol