Oktay Sinanoğlu; bu değerli bilim insanının anısı önünde saygıyla eğiliriz.

1988 senesinde, laboratuvar ortamında birleştirilecek olan kimyasalların, birleştirmenin ardından nasıl tepki vereceklerini öngörebilmek amacıyla, kendi geliştirdiği matematik teorilerine dayanan devrimsel bir yöntem olan ve "Sinanoğlu İndirgemesi"olarak adlandırılan yöntemini yayınladı. Yaptığı çalışmalar o kadar önemliydi ki iki kez nobel'e aday gösterildi.

Oktay Sinanoğlu vakıf olduğu bilimsel konulardan yanında Türkiye hassasiyetiyle, Türkler ve tarihi ile yaptığı çalışmalarla, özellikle türkçeye hassasiyetiyle de örnek bir yurtseverdi.

Oktay Sinanoğlu bir yazısında şöyle diyordu: ''Ben Amerika’da hangi üniversite ile anlaşma yaparsam, bulduğum sonuçları kendi devletimle paylaşacağıma dair kayıt koyduruyorum."

Dünyada genç yaşta profesör unvanını alan, 60 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını çözerek adını matematik tarihine yazdıran, DNA sarmalının açıklamasını en sağlam şekilde açıklayan, katıldığı tüm konferanslarda iyi derecede İngilizce bilmesine rağmen sunumunu Türkçe yapıp Türklüğünden taviz vermeyen, bilim dünyasında ismi tüm dünyada şöhretle anılan ama maalesef ki ülkemizde değeri yeterince bilinmeyen, "Türk Einstein"ı olarak adlandırılan kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nu saygıyla anıyoruz.

Anahtar Kelimeler:
Oktay Sinanoğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol