Çağdaş ilahiyatçı, Atatürkçü Türk bilim kadını BAHRİYE ÜÇOK!

Bir Hollywood yıldızı kadar zarif ve güzel, aydınlık yüzlü bu kadın; laikliği, kadın haklarını, çağdaşlığı savunan irtica karşıtı bir Cumhuriyet aydını olmasının bedelini, evine kitaplar arasında gönderilen bir bombalı tuzakta hayatını kaybederek ödedi.

Çağdaş ilahiyatçı, Atatürkçü Türk bilim kadını BAHRİYE ÜÇOK!

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin ilk kadın öğretim üyesi ve eski milletvekili Doç.Dr. Bahriye Üçok, 28 yıl önce bugün katledildi.

Bahriye Üçok, Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümü’nden alırken, aynı zamanda Devlet Konservatuarı Opera Bölümü’ne de devam ederek bu bölümü de bitirdi.

Bahriye Üçok, tarihçi ve siyaset bilimci, akademisyen, Cumhuriyet Senatosu üyesi, Halkçı Parti'den Ordu milletvekili ve Sosyaldemokrat Halkçı Parti parti meclis üyesiydi.
İngilizce, Arapça ve Farsça’yı iyi derecede bilen Üçok, Kur’an-ı Kerim’e bağlı kalarak İslam dinini çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladı. Ancak, hedef haline gelerek 1960’lı yıllardan itibaren tehditler almaya başladı, kendini güvende hissedemediği için de görevde olduğu İlahiyat Fakültesindeki akademik çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı ve siyasete atıldı.
SHP Parti Meclisi üyesi olan Doç. Dr. Bahriye Üçok, katledildiği sırada SHP için bir laiklik raporu hazırlamaktaydı.

Bahriye Üçok'un yıllardır bakmaya kıyamadığım bu fotoğrafı, konservatuvarda okuduğu sırada, özellikle sanatçı portreleriyle tanınan Osman Darcan tarafından Ankara Köklü Han'daki stüdyoda çekilmiştir.

Değerli bilim kadınımıza bir Cumhuriyet kadını olarak binlerce teşekkür, saygı ve şükranla...

-Oya İslimyeli Ulutin-

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13