TÜİK, KAMUDAKİ İŞÇİ VE MEMUR TOPLU SÖZLEŞMELERİ İÇİN ENFLASYONA AYAR ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; memur ve emeklilerinin merakla beklediği Haziran ayı enflasyon oranının % 0,03 olarak açıklanmasının TÜİK’in alışkın olduğumuz mucize(!)lerinden birisi olduğunu, vejetaryen mevsimini devam ettirdiğini ifade etti.
BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:
“TÜİK tarafından açıklanan ve ısmarlama olduğuna emin olduğumuz rakamlara göre Haziran ayı enflasyon oranı (TÜFE) % 0.03 artarak, 2019 yılının ilk 6 aylık enflasyonu % 5.01 olarak gerçekleşmiş, memur ve emeklilerine % 1 oranında enflasyon alacağı doğmuştur..
Bu durumda memur ve emeklilerinin Temmuz ayındaki aylıklarındaki artış %6,01 olacaktır.
RAKAMLAR NE DİYOR?
TÜİK tarafından açıklanan rakamlar analiz edildiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkmaktadır.
Haziran ayında gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon oranı % 1,65 düşmüş gösterilmektedir. Peşpeşe yıldırım gibi gelen zamlara rağmen TÜİK’in sebze ve meyve fiyatlarındaki düşüşü genelleştirmesi ve 82 milyon vatandaşı vejetaryen kabul etmesi insanımızla alay etmektir. 
2019 yılının ilk altı ayında, harcama gurubunun dörttebir’ine karşılık gelen gıda ve alkolsüz içecek harcamalarındaki artışın % 8.42 oranı ile 6 altı aylık enflasyonun 2.5 puan üzerinde olması bile Çarşı-Pazardaki fiyatların gözardı edilemeyeceğini göstermektedir. 
Gıda fiyatlarındaki artış memur ve emeklinin mutfak enflasyonudur. Mutfak enflasyonunun yıllık oranı ise % 26.40 olarak ve yıllık en fazla artış gösterilen gurup olarak açıklanmasına rağmen Haziran ayında % 1.65 düşüş olması, TÜİK’in enflasyon hesaplamadaki becerisini geliştirdiğini göstermektedir..
Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık artış % 26.40 ile yıllık enflasyonun 6.5 puan üzerindedir.
TÜİK’İN 82 MİLYONU VEJETARYEN GÖSTERMESİ SEBEPSİZ DEĞİL.
TÜİK’in bu dönemde 82 milyon vatandaşı vejetaryen göstermesi sebepsiz değildir.
Bilindiği gibi TÜRK-İş ile Hükumet arasında 2019-2020 yılları için toplu sözleşme görüşmelerindeki sorun ve bekleyiş devam etmektedir. 
1 Ağustos 2019 tarihinde de memurlarla Hükumet arasında 3 milyon 250 bin memur ile 2 milyon memur emeklisi için 2020-2021 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri başlayacaktır.
Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasının beklendiği açıktır. TÜİK’in enflasyon oranları ile oynayarak, haklı talepleri hafifletmek gibi bir görevi yoktur ve olmamalıdır. 
MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MAYIS 2019 KAYIPLARI NE KADAR?
BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Haziran ayı enflasyon oranına kapsamında (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların kayıpları özeti şudur:
12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Ocak ayında aylığındaki 113,81 TL’lik artışa karşı Haziran ayı enflasyon kaybı 157,85 TL olmuş, hizmetli 44,03 TL alacaklı hale gelmiştir.
Aynı şekilde; 
- 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Haziran ayındaki erime miktarı 169,15 TL, enflasyon alacağı 47,19 TL’dir
- 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığında Haziran ayındaki erime miktarı 191,84 TL, enflasyon alacağı 53,52 TL’dir
- 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Haziran ayındaki erime miktarı 276,64 TL, enflasyon alacağı 77,17 TL’dir
- 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığında Haziran ayındaki erime miktarı 185,59 TL, ’ enflasyon alacağı 51,77 TL’dir
- 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Haziran ayındaki erime miktarı 293,84 TL, enflasyon alacağı 81,97 TL’dir.
VERGİ DİLİMİ ADALETSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR.
Memurların, peyderpey % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçilmesiyle ek kayıpları devam etmektedir.
Toplu sözleşmeye oturacak olan sendikaların üyelerinin ve memurların sesine kulak vererek, kayıpların karşılanması için kamu işçilerinde olduğu Denge Ödeneği talep etmeleri elzemdir.
Ramazan Bayramında ikramiye talepleri karşılanmayan memurların, Kurban Bayramı öncesinde ikramiye haklarının karşılanması için tüm memurlar, başta üyesi oldukları sendikaları ve siyasi partiler olmak üzere Kabine üzerinde baskılarını yoğunlaştırmalıdır.
1 Ağustosta başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde, diğer taleplerin yanı sıra ikramiye hakkı karşılanmadığı, refah payı ve vergi kayıpları telafi edilmediği, ek gösterge ve katsayı adaletsizliği giderilmediği takdirde toplu sözleşme imza edilmemelidir.
BASK olarak her türlü eylem ve etkinliğe destek vereceğimiz bilinmelidir.”
BASK BASIN BÜROSU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol