Milli Bayramlardan Önce Tutulan Yarım Gün Nöbet İçin Tam Ücret Ödenir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." hükmü yer almaktadır.
Öte yandan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 1'inci maddesinde; Miili Bayramlar, Türkiye'nin içinde ve dışında
Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder." hükmüne yer verilmiştir.
Görüleceği üzere Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 28 Ekim'de çalışma süresi saat 13.00'te sona ermektedir. Dolayısıyla eğitim kurumlarında 28 Ekim'de nöbet görevi bulunan müdür yardımcıları ve öğretmenler söz konusu görevlerini fiilen yerine getirmişlerdir.
Bu itibarla, eğitim kurumlarında 28 Ekim günü nöbet görevi bulunan ve bu görevi fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ve öğretmenlerin nöbet görevi için öngörülen ek ders ücretinden tam olarak yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.
Diğer taraftan öğretmenevi ve akşam sanat okullarında görevli yöneticilerin söz konusu ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacaklar hususunda Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş istenmiş olup cevap alındığında ayrıca açıklama yapılacaktır. Ancak, bu süreçte ilgililerin haftada 20 saat ek ders ücretinden yararlandırılmaya devam edilmeleri uygun olacaktır.
Bilgilerinizi rica ederim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol