Aday Öğretmenlik Kaldırılma Şartları Neler?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bilindiği üzere 2023 yılında 2 atama oldu. Birisi 45 bin sözleşmeli öğretmen (Atama:8 Mayıs 2023 - G. Başlama: 1 Eylül 2023) ataması, diğeri 5 bin kadrolu öğretmen ataması (EKPSS ile - 25 Nisan).

Güncel kılavuzda adaylığın kaldırılması için 3 şart mevcuttur.

1 - Adaylık eğitimlerinin saatlerinin tamamlanması. (Faaliyet Formları ve Adaylık Dosyası)
2 - Fiili çalışma süresi. (1 Yıl)
3 - Seminerler (Res'en atanır ve ÖBA üzerinden alınır, e-sertifikası MEBBİS'e ilçe mem tarafından işlenir.

Tüm şartlar tamamlandığında ÖYGM şartları tamamlayan öğretmen listelerini ilgili valiliklere gönderir. Valilik oluru ile adaylık kaldırılır. Bu süreç biraz uzun sürebiliyor. Şartları tamamladıysanız hiçbir işlem yapmanıza gerek yoktur.

ogretmenadaydosyasi.com

ADAY ÖĞRETMEN İŞLEM BASAMAKLARI
1. Aday Öğretmen Okulda göreve başladığı andan itibaren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Müdür görevlendirmesi yapılır. (MEBBİS sisteminden de tanımlanır)
2. Aday Öğretmene, Okulda göreve başladığı andan itibaren beş(5) iş günü içerisinde, okul müdürlüğü tarafından DANIŞMAN ÖĞRETMEN görevlendirmesi yapılır. Okul yönetimi MEBBİS’e gerekli verileri işler.
3. Göreve başlanan haftadan sonra ki, İlk Pazartesinden itibaren geçerli olmak üzere; Okul Müdürü ve Danışman Öğretmen tarafından haftalık olarak FORM-1 doldurulur.
Haftalık Çalışma Planında aşağıda belirtilen çalışmalar yer almak zorundadır. Ders Planlama/Hazırlık/Değerlendirme (En az 4 saat), Ders Uygulaması (En az 2 saat) , Ders İzleme (2 Saat), Okul İçi Gözlem ve Uygulamalar (En az 4 Saat), Okunacak Kitap Listesi (Ayda 1), İzlenecek Film Listesi (Ayda 2)
4. Göreve başlanan haftadan sonra ki, ilk haftadan itibaren geçerli olmak üzere; form-1 de belirtilen çalışmaların yerine getirilip getirilmediği FORM-2’ye doldurulur.
5. Aday öğretmen her hafta 2 saat başka bir öğretmenin dersine girerek Ders İzlemesi yapar. Bu çalışmasını FORM-3’e doldurur.
6. Danışman Öğretmen; Aday öğretmen her hafta en az 2 saat dersine girerek Ders Uygulaması yapar. Bu çalışmasını FORM-4’e doldurur.
7. Aday öğretmen ayda bir kitap okuyup; FORM-5’i doldurur
8. Aday öğretmen ayda iki film izleyip; FORM-6’yı doldurur
9. Hizmet İçi Eğitim Faaliyetlerine katılır.(İl Milli Eğitim Müdürlüğünce planlanır)
10. İlk Altmış iş günü (resmi tatiller, izin ve raporlar sayılmaz) sonunda Danışman Öğretmen ve Okul Müdürü Ek-3’te yer alan formu(Performans Değerlendirme Formu) üç nüsha olarak doldurur. Formun bir örneğini muhafaza eder, bir örneğini aday öğretmene verir, diğer bir örneğini aday öğretmenin görev yapmış olduğu eğitim kurumu müdürlüğüne teslim eder.(17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 18.Maddesinin
5.Fıkrası) MEBBİS Aday Performans Değerlendirme Modülü’nde BİRİNCİ PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ yapılır.
11. İkinci Altmış iş günü (resmi tatiller, izin ve raporlar sayılmaz) sonunda Danışman Öğretmen ve Okul Müdürü Ek-3’te yer alan formu(Performans Değerlendirme Formu) üç nüsha olarak doldurur. Formun bir örneğini muhafaza eder, bir örneğini aday öğretmene verir, diğer bir örneğini aday öğretmenin görev yapmış olduğu eğitim kurumu müdürlüğüne teslim eder.(17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 18.Maddesinin
5.Fıkrası) MEBBİS Aday Performans Değerlendirme Modülü’nde İKİNCİ PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ yapılır.
12. İkinci Altmış iş günü (resmi tatiller, izin ve raporlar sayılmaz) sonunda Danışman Öğretmen, Okul Müdürü ve Maarif Müfettişi/Şube Müdürü Ek-3’te yer alan
formu(Performans Değerlendirme Formu) üç nüsha olarak doldurur. Formun bir örneğini muhafaza eder, bir örneğini aday öğretmene verir, diğer bir örneğini aday öğretmenin görev yapmış olduğu eğitim kurumu müdürlüğüne teslim eder.(17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 18.Maddesinin 5.Fıkrası) MEBBİS Aday Performans Değerlendirme Modülü’nde ÜÇÜNCÜ PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ yapılır.
13. Performans değerlendirmesinde başarılı olan adaylar Bakanlık tarafından yapılan YAZILI SINAVA alınır.
14. Başarılı olanların ADAYLIK SÜRECİ tamamlamış olur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak