Advert

Bedava İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Siteler

Vocabulary
Vocabulary.com, hangi kelimeleri bildiğinizi ve hangilerine biraz yardıma ihtiyacınız olduğunu anlıyor ve yardıma ihtiyacının olan kelimelere hakim olana kadar sizinle pratik yapmaya devam ediyor.


Livemocha
Livemocha ile dilleri çevrimiçi ücretsiz öğrenebilirsiniz. Livemocha’da İngilizce, İspanyolca ve diğer dilleri diğer kişilerle canlı olarak konuşabilirsiniz.

Humans of New York
İngilizce öğrenirken okumanın etkisi ve önemi şüphesiz göz ardı edilemez. Okuyarak kelime bilginizi geliştirecek, bir sürü farklı yapı öğrenecek, dinlerken kaçırabileceğiniz cümleleri okurken detaylıca inceleyebilecek ve en önemlisi buradaki gibi doğal kaynaklardan okuma yaptıkça dilin ayrılmaz bir parçası olan kültürle bütünleşeceksiniz.

Duolingo
İngilizce öğrenmek için en iyi siteler sırasında birinci olan Dualingo ile kendinize uygun bir şekilde öğrenme tarzı oluşturabilirsiniz. Araştırmalara göre üniversitelerde 1 dönem dil kursu alan öğrencilerin 34 saat Dualingo çalışması ile eşit olduğunu göstermiştir. iPhone ve Android için kullanıcı dostu olan güzel uygulamaları var.

Real English

Voice of America ya da Humans of New York’tan farklı olarak, Real English, amaç itibarı ile İngilizce öğretmeyi hedefleyen bir site. Bunun yanında güzel olan kısmı ise, size önerdiğimiz diğer tüm sitelerde olduğu gibi bunu olması gerektiği gibi, yapaylıktan uzak, tam olarak dilin içinden gerçekleştiriyor olması.

BritishCouncil
Yetişkinler için daha çok uygun ola sitelerden biri BritishCouncil, 2000+ üzerinde sesli ve görüntülü kaynak bulunmaktadır.

BBC – İngilizce Öğren
BBC ile ücretsiz İngilizce videolarla İngilizce öğrenin. İngilizce öğrenmenize ve telaffuz, dilbilgisi ve kelime bilginizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

News in Levels
Dinleme ve yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak en iyi web sitelerinden biridir. Üç seviyesi var ve video veya ses içeriği sayesinde bu siteden habeleri kendi seviyenize uygun dinleyebilirsiniz.

7ESL
Resimlerle eğlenceli bir şekilde ingilizce kelimlere öğrenmek için mükemmel bir sitedir. Gramer, Deyimsel Fiiller, Deyimler vb bulabileceğiniz güzel bir kaynak olacaktır.

English Central

Seviyenize ve ilgi alanlarınıza göre videoları izleyerek yeni kelime ve cümle kalıpları öğrenmek için en iyi sitelerinden biridir. Kelimeleri öğrendikten sonra telaffuzunuz ve akıcılığınız hakkında anında geri bildirim alarak yeni kelimelerinizi bağlam içinde konuşun.


Cambly
Konuşarak ingilizcesini geliştirmek isteyenler için en güzel sitedir. Cambly öğretmenleri Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere ve Avustralya, vb gibi anadili ingilizce olan konuşmacılar vardır. Sadece bir düğme ile 5 saniyenin altında mükemmel öğretmen ile bağlantı kurarak İngilizce konuşma pratiği yapabilirsiniz.


Busuu
Busuu dil öğreniminde dünyanın en büyük sosyal iletişim ağıdır. Bilgisayarınızdan, tabletinizden veya cep telefonunuzdan dünyanın her tarafındaki anadilini konuşan kişiler ile ücretsiz olarak bağlantıya geçin.


Voscreen
Voscreen, kısa video kliplerle İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Video öğrenme ortamıyla İngilizce geliştirmek her zamankinden daha keyifli. Android ve iPhone için uygulamaları bulunmaktadır

İngilizce Öğrenmek İçin Sebepler
 

1. Dünyada en çok konuşulan dil İngilizce. Bugün dünya üzerinde her 5 kişiden biri İngilizceyi en azından anlıyor! İnanılmaz değil mi?

2. İngilizcenin bilim, bilgisayar, diplomasi ve turizm dili olduğunu biliyoruz. Bu sebeple İngilizce bilmek, çalışmıyorsanız size uluslararası bir firmada iş imkanı sağlayacağı gibi, çalışıyorsanız da işinizde daha iyi fırsatlar elde etmenize fırsat sunacaktır.

3. Şu anda dünyadaki 53 ülkenin resmi dili İngilizce. Bu da konuşacak ve tanışacak bir sürü insan demek!

4. Dünya üzerinde yaklaşık 400 milyon insan tarafından ilk dil olarak İngilizce tercih ediliyor.

5. Medya endüstrisinin dili de İngilizce. Bu da sevdiğiniz kitaplar, filmler, programlar ve şarkılar için çeviri ya da altyazı ile uğraşmamak anlamına geliyor!

6. İngilizce aynı zamanda internet dili de olduğu için pek çok web sitesi İngilizce yazılmıştır. Dolayısıyla bu dili bilmek size dolaştığınız sayfaları anlama ve tartışmalara ya da forumlara dahil olma fırsatı sunar.

7. Her ne kadar öğrenirken zorlandığınıza inansanız da, İngilizce diğer pek çok dile kıyasla oldukça basit bir alfabeye sahip ve bu da öğrenmeyi kolaylaştıran etmenlerden biri.

8. İngilizce öğrenmek sadece kullanım amacıyla değil, sizin mükemmele ulaşmanız için hep bir basamak olması adına da önemli. Hep yeni şeyler öğrenmek isteyecek ve kendinizi daha iyi nasıl ifade edebileceğinize dair uğraşacaksınız. Bu da kişisel gelişiminiz için büyük katkı sağlayacaktır.

9. İngilizce pek çok farklı ülkede konuşulduğu için, uluslararası başarıya sahip pek çok okul eğitim dili olarak İngilizce kullanıyor. Bu da akademik kariyeriniz için büyük bir fırsat demek.

10. Çünkü eğlenceli! İngilizce öğrendikçe sadece dili değil, bambaşka kültürleri, adetleri, alışkanlıkları da tanıyacaksınız. Bu da sizin diğer kültürlere karşı olan tutumunuzu değiştirecek ve insanları bambaşka perspektiflerden görmenizi sağlayacaktır.

Evde İngilizce Öğrenmek için Tavsiyeler
İngilizce öğrenmenin birçok yolu vardır. Bu yollar bir kenarda dursun, İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşmak için ise çok uzun zaman gerekebilmektedir. İngilizce öğrenmenin en etkili yollarından birisi konuşmaktır. İngilizce’yi az birazda olsa konuşabilirseniz bunu çok hızlı bir şekilde daha öteye getirebilirsiniz.

Tabi ki bunun öncesinde ise bazı bir takım çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte önce emekleneniz ve bu süre zarfında ise disiplinli olarak çalışmanız gerekmektedir. Eğer İngilizce öğrenmek için gereken özeni göstermezseniz, ortaya vasatın altında bir sonuç çıkar.

Kelime öğrenin: İngilizce öğrenme konusunda gerçek anlamda kolaylık sağlayacak ve aynı zamanda daha hızlı gerekli olan kelime haznenizi geliştirmektir. Elbette hepsini bir anda öğrenemezsiniz o yüzden sabırlı bir şekilde her gün belli sayıda kelime öğrenmeniz çok işinize yarayacaktır.

Gramer öğrenin: İngilizce’de çok geniş gramer konuları vardır ancak bir şekilde bu dili öğrenmek istiyorsanız gramer konularına bakmanız gerekmektedir. Grameri sağlam bir şekilde İngilizce’yi öğrenirseniz sağlam bir öğrenme hâline girmiş olacaksınız.

Türkçe altyazı film ve dizi izleyin: İngilizce olan dizi ve ya filmleri Türkçe altyazı şeklinde izleyebilirsiniz. Burada yapmanız gereken şey ise dikkat etmenizdir. Tam olarak konuşmaların nasıl söylendiğine odaklanmanız gerekmektedir.

İngilizce yazılara göz gezdirin: İngilizce yazılara göz gezdirin. Anlamamış olmanızın her hangi bir önemi yoktur. Sürekli bakmış olduğunuz İngilizce yazılar artık bir zaman sonra göze alışık gelmeye başlayacaktır ve İngilizce kelimeleri daha kolay bir şekilde ezberleyebileceksiniz.

İngilizce cümleler kurmaya çalışın: Öğrenmiş olduğunuz gramer konularına uygun şekilde bir takım cümleler kurmaya çalışın. Her ne kadar öğrendiğinizi düşünmüş olsanız da bunu tecrübeye dökmeniz gerekmektedir. Bu sayede eksiklerinizi de görebilirsiniz.

Kalıplaşmış cümleleri ezberleyin: İngilizce’de karşılaşacağınız kalıp cümleler vardır ve bunları ezberlemeniz gerçekten işinize çok yarayacaktır.

Sanki tek dil İngilizce Tekniği: Bu teknikte ise boş olduğunuz her hangi bir vakitte sadece İngilizce’ye odaklanın. Okuduğunuz kitap, dinlediğiniz müzik ve konuşmanız İngilizce olsun. Bu tekniği gün içerisinde 2 saat kadar yapın. Bu tekniği uygularken ise gerçekten dikkatinizi vererek yapın.

Öğrenilen kelimelerin nasıl söylendiğini öğrenin: Günlük olarak öğrenmiş olduğunuz kelimelerin aynı zamanda nasıl söylendiğini de öğrenmeye çalışın. Bunu yapacak birçok uygulama ve website vardır.

Az sorgulayın: İngilizce kurallı bir dildir ve aynı zamanda istisnalar ile doludur. Bu kuralların ve istisnaların peşine çok düşmeyin. Kısaca çok sorgulamayın ve kurallar nasılsa o şekilde öğrenmeye çalışın.

Gereğinden fazla çalışmayın: Her ne kadar çalışmak ve tekrar yapmak iyi olsa da bunun bir sınırı olmalı. Eğer gereğinden fazla çalışılırsa istenmeyen sonuçlar doğurabilir. O yüzden kapasiteniz doğrultusunda yeteri kadar çalışmak oldukça verimli bir çalışma yöntemi olabilir.

Farklı kaynaklara da göz atın: İngilizce öğrenirken yararlanabileceğiniz alternatif kaynaklara da bakın. Bu sayede konular aklınızda daha belirgin bir şekilde kalacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol