Kuran'daki ana mesajlar nelerdir?

Öğretmen haberleri ve en güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Denemeye dayanarak, Kur'an-ı Kerim'in ana temalarının Tanrı, peygamberler, insan, ilahi yazılar ve günah olduğu sonucuna varılabilir . Allah merhametlidir, bağışlayıcıdır ve yerde ve gökte olanların hepsinden üstündür. İnsan, Peygamber Muhammed'in bir vahyi olan kutsal yazılar tarafından yönlendirilir.
Kuran şükür hakkında ne diyor?
“… Bu, Rabbimin bir lütfudur! - Beni şükretmek mi, yoksa nankörlük etmek mi imtihan etmek için! Kim şükrederse, gerçekten onun şükrü kendi nefsi için (kazançtır); Ama eğer biri nankörlük ederse, şüphesiz benim Rabbim her şeye muhtaçtır, şanı yücedir!”
İslam'da vaat nedir?
Bütün vaatler Allah'ın şahit ve kefil olduğu kabul edilir . Hadis-i şerifte, söz veren ve sonra yapılacak daha hayırlısını gören bir Müslümanın, daha hayırlısını yapması ve sonra da sözünden dönmediği için keffaret vermesi gerektiğini bildirmektedir. İslam'da yemini bozmak yasaktır.
Allah'ın kendisine şükredenlere vaadi nedir?
Şükrederseniz, elbette sizi artırır :

Allah şöyle buyurur: Ve hatırlayın, Rabbiniz şöyle buyurmuştu: "Eğer şükrederseniz, ben size daha fazlasını veririm... Üzerimizdeki sonsuz nimetleri için Allah'a daha çok şükretmeliyiz. Bunu yaparsak, kesinlikle daha fazlasını alacağız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol