Üniversiteler Uzaktan Eğitime Geçecek mi?

Üniversiteler uzaktan eğitime geçecek mi ? YÖK uzaktan eğitim açıklaması yaptı! Üniversiteler de eğitim öğretimin yüzde 40’ı uzaktan eğitimle yapılacak… YÖK’ten uzaktan eğitim açıklaması ; YÖK son dakika uzaktan eğitim açıklamasını özel haber yaptık…
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ; Eğitim Öğretim dairesi başkanlığı uzaktan eğitim konusunda açıklama yayınladı.

Marmara üniversitesi rektörlüğü derslerin uzaktan eğitimle verilmesi yönünde YÖK’e teklifte bulundu.

YÖK , Marmara üniversitesine verdiği cevapta eğitim öğretim formasyon derslerinin en fazla yüzde 40’ını uzaktan eğitimle yapabilirsin dedi.

YÖK’ün uzaktan eğitim resmî yazısı

Belge 1

YÖK BAŞKANI EROL ÖZVAR ; Üniversitelerin kapatılıp kapatılmaması ile ilgili Bilim kurulunda aşağıdaki açıklamadı yapmıştı.

Erol Özvar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in de katıldığı düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, YÖK'ün ortaya koyduğu çerçeve kurallar dahilinde üniversitelerin yerleşkelerde gerekli tedbirleri aldığını belirtti.
Yüz yüze eğitim ve Kovid-19 tedbirlerine yönelik kararları üniversitelerle paylaştıklarını bildiren Özvar, şunları kaydetti:

"Bu kararların başında hibrit veya harmanlanmış veya karma tabir edilen öğretim usullerinin üniversiteler tarafından kullanılabileceğini karara bağlamış bulunuyoruz. Üniversitelerimiz, harmanlanmış modelle birlikte yüz yüze ders yapma imkanının yanı sıra YÖK'ün aldığı kararla derslerin yüzde 40'ını çevrim içi yapabilme yetkisine haizdir. Üniversitelerimizin her biri bu konuda gerekli çalışmayı tamamlamıştır. Yani üniversitelerimiz şu anda hangi derslerini yüze yüze, hangi derslerini online olarak yapacağını belirlemiş ve kendi kamuoyuyla paylaşmış bulunmaktadır."

Erol Özvar, üniversiteler açısından önemli hususlardan birinin gençlerin aşı olması olduğuna işaret ederek, "Yükseköğretim Kurulu Başkanı olarak üniversitelerimizde yüz yüze eğitime gelecek öğrenci kardeşlerimden, benim gelecekteki meslektaşlarımızdan istirhamım, ricam aşı olmalıdır. Ben de onlara bu vesileyle aşı olmalarını tavsiye ediyorum ve öneriyorum." ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin Kovid-19 aşısı olmuş ve olmamış öğrencilerin yurtlardaki ortak kullanım alanlarının ayrılıp ayrılmayacağına ilişkin sorusu üzerine Özvar, Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının konu hakkında yakın zamanda açıklama yapacağını bildirdi.

Erol Özvar, bu kararın üniversitelerin yerleşkeleri içindeki yurtları da kapsadığını hatırlatarak, "Bu bakımdan hepimiz bunu bekleyeceğiz ama tabii kampüsler için almış olduğumuz tedbirlerin, üniversitelerimizin içindeki yurtlarda da geçerli olacağını duyurmak isterim." ifadesini kullandı.

Kaynak: Kamudanhaber - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol