Ücretli Öğretmenlik Kaldırılacak mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

TBMM'ye sunulan öğretmenlik meslek kanunundan sonra, ücretli öğretmenlik kaldırılacak mı sorusuna yanıt aranmakta.
Öğretmenlik meslek kanunun içeriği henüz net olarak bilinmemekte. Son zamanlarda öğretmenlik meslek kanununun yasallaşması sonrasında, ücretli öğretmenlik kaldırılacak haberleri çıkmaya başladı.
Peki gerçekten ücretli öğretmenlik devri sona mı eriyor? Ücretli öğretmenlik kaldırılacak mı?
Şimdi, 2005 ile 2009 seneleri arasını hatırlayanlar vardır aranızda. O dönemlerde 2 tür atama şekli vardı. Kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere. Örneğin Türkçe branşından atama döneminde atama yapılacak, bakanlık atama ilanına çıkıp, kontenjanları açıklandığında Türkçe branşı için verilen toplam kontenjan 2 kısma ayrılarak bir kısmı kadrolu atamaya verilirdi, diğer kısmı ise sözleşmeli atamaya verilirdi. Kadrolu atama puanı biraz daha yüksek olurdu, sözleşmeli atamanın puanı ise aynı branş için biraz daha düşük olurdu. Eğer sözleşmeli öğretmen kadrolu olarak atanmak istiyorsa, bu öğretmenin tekrar KPSS'ye girmesi ve kadrolu öğretmen olarak atanma puanı ne ise bu puanı tutturması gerekirdi. Bu sistem yanlış hatırlamıyorsam 2009 yılında atanan tüm sözleşmeli öğretmenler, kadroya alınarak kaldırıldı.
Şimdi Bakanlığının yine eski sisteme dönme ihtimali yüksek. Ancak yine de ücretli öğretmenliğin son bulacağını pek düşünmüyorum.
Çünkü ülkemizde ücretli öğretmenlik yapanların hatırı sayılır bir kısmı norm kadro olarak dolu olan kadrolarda görev yapmakta. Yani kadro dolu, ama orada ki öğretmen ya askere gitmiştir, ya doğum iznine ayrılmıştır ya da geçici görevle kendi okulu, başka bir okul veya kuruma idareci olarak görevlendirilmiştir. Böyle durumlarda derslere girecek öğretmen ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. 
Ha bunların hepsi bir varsayımdan ibaret olduğu unutulmamalı. Ancak ücretli öğretmenlik tamamen kaldırılmasa da, ücretli öğretmenlerin haklarına ilişkin iyileştirme yapılması oldukça muhtemel. 

Borahan İzgin
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13