Bilim Kurulu Üyesinden Okulların Açılışıyla İlgili Flaş Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı 21 Eylül'de okulları açmaya hazırlanıyor. MEB okulların açılışıyla ilgili planlar yapsa da, her gün artan vaka sayısı velileri endişelendiriyor. 
Bilim kurulu üyesi okulların açılışıyla ilgili açıklamalarda bulundu ve bu şartlarda çocuklarımızı riske atmak doğru bir karar olmaz dedi. 
Yapılan araştırmalar, çocuğunuzu 21 Eylül'de okula gönderecek misiniz sorusuna veliler, hayır göndermem diye tepkilerini dile getiriyor.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde yaşanan vaka artışlarının yada azalmalarının okulların açılmasında etkili olacağını ama bu şartlarda okulların açılmasının büyük risk teşkil edeceği görüşünde

İşte Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'ın okulların açılışıyla ilgili yaptığı o açıklama

RİSK VARSA BİZ YOKUZ

Dün tüm Türkiye'de uzaktan eğitim için ilk ders dizi çalmıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapmış olduğu açıklamasında velilerin okulların açılmasına ilişkin çok talep olduğunu ifade ederek, "Risk varsa biz yokuz. Şu anda açılmamasının daha uygun olduğu konusunda ortak bir kanaat oluştu. ‘Uzaktan başlayalım’ dedik" açıklamasını kaydetti.

RAKAMLAR İYİ GİTMEZSE..


 
Prof. Dr. İlhan ise, kimseyi risk altına alamayacaklarını ifade ederek, rakamlar iyi giderse 21 Eylül'de okulların 21 Eylül'de açılacağını, ancak olumsuz bir durum olursa, açılışın erteleneceğini şu sözlerle ifade etti:
"Bugün dünyada 25 buçuk milyon korona virüs vakası almış insan var. Ülkemizde de biliyorsunuz vaka sayıları hayli yüksek rakamlara ulaştı. Bu nedenle salgınların dinamik bir süreç olduğunu kabul etmek gerekiyor. Toplum genelde şöyle bir talepte bulunuyor; şu gün açılsın, bugün kapansın, ya da şu rakam olursa açılsın. Ama bunu bugünden yarına bile kestirmek çok güç açıkçası. O yüzden toplumdan da şunu istemek gerekiyor. Rakamların takip edileceği ve buna göre okulların açılıp açılmayacağını bilmeleri gerekiyor. Zira Sağlık Bakanımız evet okulların açılmasını istiyor. Milli Eğitim Bakanımız da yine benzer bir düşüncede. Ama kimseyi de risk altına atamayız açıkçası. Ne çocuklarımızı, ne öğretmenlerimizi, ne velilerimizi ne de servis şoförlerimizi. Rakamlara bakarız, eğer rakamlar iyi gidiyorsa Sayın Sağlık Bakanımızın da dediği gibi 21 Eylül’de açarız. Yoksa ona göre biraz ertelenir. Duruma göre değişiklik arz edebilir”

KORONAVİRÜS GERÇEĞİNİ KABULLENMELİYİZ

Koronavirüs salgını gerçeğini kabullenmeli, alışmalı ve bununla yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini ifade ederek İlhan, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Şu mesajın ben çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hepimiz bu Koronavirüs gerçeğini kabullenmeli, alışmalı ve bununla yaşamayı bir yaşam biçimi haline getirmemiz gerekiyor. Gözüken o ki, Koronavirüs yine nereden baksanız, eğer çok olağan dışı bir mutasyon olmazsa en az seneye bu zamanlara kadar, 2021 Haziran’a kadar belli seviyede gidecek. Üstelik bizde vakalar sıfır olsa dahi, hatta hastanede tedavi gören kişi sayısı sıfır olsa ve üzerinden 1 ay geçse dahi bu kadar temasın çok olduğu bir ülkede, yani dünya ile bu kadar iç içe olduğumuz bir ortamda eğitim vesilesiyle, turizm, ticaret vesilesiyle, uçuşlar vesilesiyle bizde olmaması mümkün değil. Yani dünyada Koronavirüs azalmadan bizde bittiğini söylemek çok güç olacak”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol