Yüz Yüze Sınavlar İptal Oldu. Canlı Derslere Katılmayan Öğrenciler Ne Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı sabah yayınladığı resmi yazı ile okullarda yapılacak olan yüz yüze sınavların ertelendiğini duyurmuştu.
Eğitimde fırsat eşitsizliği yaşanan ülkemizde, binlerce çocuk uzaktan eğitim görme fırsatı bulamıyor. Bir çok öğrencinin ne bilgisayarı, ne tableti nede interneti var. MEB yüz yüze sınavları erteleme kararı aldı ve karne notlarının performans notlarıyla verileceğini duyurdu. 
Canlı derslere katılım sağlayamayan çocuklar, bu durumda ne yapacağı ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Canlı derse katılım sağlayabilen öğrenciler önümüzdeki dönemde başarılı olurken, derslere maddi imkansızlıklardan dolayı katılamayan öğrenciler başarısız sayılacak.
Bu konuya ilişkin MEB'in en yakın zamanda gereken adımları atacağını düşünüyoruz. Maddi imkansızlıklar yaşayan çocukların bu nedenle eğitim hakları ellerinden alınmaz 

MAZERET SINAVLARI ŞUBAT 2021 YILINDA YAPILACAĞI AÇIKLANDI

Ortaokullarda birinci dönem notları için yazılılar yerine derse katılıma göre puan verilecek. İnternet ve bilgisayarı olmadığı için derslere katılmayan öğrencilere nasıl katılım puanı verileceği bilinmiyor. Liselerde ise mazeret sınavlarının 15-25 Şubat tarihlerinde yapılması zaten planlanmıştı. Yüz yüze sınavlar yarıyıl tatili öncesi değil sonrasına ertelenmiş oldu.

ÖĞRENCİLERE VERİLECEK OLAN NOTLAR ŞU ŞEKİLDE OLACAK

*Ortaokullarda sınavlar tamamen kaldırıldı ama derse katılıma göre puan verilecek.

*Canlı ders veya EBA TV'yi takip süresi ders etkinliklerine katılım ve puanı etkileyecek.

*Haftalık 2 saat ders için 2 ayrı puanlama, 3 saat ve üzeri için 3 ayrı etkinlik puanı verilecek.

*Liselerde derse katılım dışında birinci dönem yazılıları ikinci dönemde yüz yüze yapılacak.

Derse her anlamda katılım sağlayan öğrenciler daha iyi notlar alacak. Maddi imkansızlıklar nedeniyle canlı derslere katılım sağlayamayan çocuklara özel bir formülün geliştirileceği görüşündeyiz. Bu uygulamada maddi imkanları olan çocukların daha başarılı olacağı, maddi imkansızlık yaşayan çocukların başarısız olacağı apaçık ortada

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol