Okulöncesi Dönemde Dostluk Becerilerinin Öğretimi

By Gerard Visco
Birçok okul öncesi öğretmeni, öğrencilerini “arkadaş” olarak adlandırır, ancak nedenini düşünüyor muyuz? Sebebim basit: Onlara arkadaş derim çünkü arkadaş olmalarını istiyorum. Anaokullarındalar ve muhtemelen sekizinci sınıftan itibaren birlikte olacaklar. Sevmediğiniz birisiyle okula gitmek için uzun bir zaman. Hepsi yakın olmasa da, en azından birbirlerine arkadaş gibi davranmalarını istiyorum.

Bir keresinde bir yaz okulunda ders verdim ve bir gün bir öğrenci öfkelendi çünkü başka bir öğrenci arkadaş olmadığını söyledi. Başka bir öğretmen öfkeli öğrenciye, “Eh, tüm dünyayla arkadaş olamazsın” dedi. Bunun bir çıkarım olduğunu, öğretmenin öğrenci ile zor bir konuşmadan kurtulmanın bir yolu olduğunu düşündüm.

Bir yetişkin olarak bazı ilişkilerin sağlıksız olduğunu kabul ediyorum. Bir ebeveyn olarak, örneğin, çocuklarınızın diğer çocuklarla oynamasını istemeyebilirsiniz ve bu iyidir. Ancak bir öğretmenin tüm öğrencileri için eğitmesi ve bakımı yapması gerekir ve bu da pozitif bir sınıf kültürünü geliştirmek anlamına gelir.

Küçük çocuklar genellikle rahatsız edici davranışlarda bulunabilirler: Yüksek öfke nöbetleri atarlar, akranlarına ve yetişkinlerine pişmanlık duymadan anlam ifade ederler veya sınıf arkadaşlarına küçük şeyler yüzünden aniden incinirler. Okul öncesi çocukların sosyal normları anlama, uygun problem çözme becerilerini kullanma veya olumsuz bir durumla düşünme araçlarına sahip değiller. Umutsuzca arkadaş istedikleri kadar, bazen de okul öncesi çocuklar onlara nasıl davranacaklarını bilmiyorlar.

Bazıları çok bağlanır, bazıları beğenilmek için diğerlerinin tüm oyuncaklarını almalarına izin verir, bazıları ise başkalarının istediklerini vermelerini sağlamak için “arkadaşlıklarını” kullanır - “İlk sırada ben olmazsam, ben Arkadaşın değil. ”Bunların hiçbiri özellikle sağlıklı değil, ama tipik olarak küçük çocuklar. Fakat gelişimsel olarak uygun olan , özellikle diğer öğrencilerin duygularına gelince, serbest geçiş anlamına gelmez .


SINIFTAKİ ARKADAŞLAR
Öyleyse çözüm nedir? Çocuklara birbirleriyle davranmaları için uygun yolların öğretilmesi. Öğrencilerin sağlıklı arkadaşlıklar kurmalarına yardımcı olmak için bazı özel kavramları modelleyebiliriz.

Arkadaşlar birbirlerine kızabilir: “Artık arkadaşım değilsin” küçük çocuklar arasında yaygın bir kaçınma. Birisine üzülmenin arkadaş olmadığı ve yetişkinliğe kadar her zaman arkadaşlarına kızacakları anlamına gelmediğini vurguluyorum. Çocuklara affetmeyi öğretebilir ve ayrıca kızgın duygularının geçerli olduğunu bilmelerini sağlayabiliriz.

Arkadaşlar her zaman birlikte oynamak zorunda değillerdir: Sağlıklı bağlanma önemlidir, ancak çocuklara, en sevdikleri kişinin yanında olmadıkları için arkadaşlığın bittiği anlamına gelmediğini açıkça öğretmemiz gerekir. Bunu başka bir öğrenciyle doğrulayabilirsiniz: “Şimdi arabalarla oynuyorum ve sonra sizinle oynayacağım.” Öğretmenler, zaman geçirdiğimiz kişiyi değiştirebilir, böylece öğrenciler bizi herkesle oynarken görebilir.

Arkadaşların başka arkadaşları olabilir: Hayatımızda başkalarının olması sorun değil. Bir kişi diğerinin yerini almaz. Bir keresinde iş arkadaşlarımdan ikisini getirdim ve hem arkadaşlarım olduklarını hem de en önemlisi birbirlerinin de olduklarını açıkladım. Yine, bazen çocukların en yakın arkadaşlarıyla ve bazen diğer insanlarla oynadıklarını açıkça söyleyebiliriz.

Herkesi önemsiyoruz: Öfkeli bir öfke nöbetine sahip başka bir öğrenciye tanık olmak, 3 yaşındaki bir çocuğun görebileceği kadar tatsız, bu, sınıfın sesini belirleyen öğretmenin eylemleri. Hem sağlam hem de özenli olmak zor bir denge, ama kelime öbekleri ve beklentiler her şeydir.

Bir eylem için sonuç vermeniz gerekiyorsa, sınıfın izlediğini unutmayın. Havanızı kaybederseniz, çocuklar bunu bilir. Rahatsız edici öğrenciyi yatıştırmak veya rüşvet vermek zorunda değilsiniz ve yüksek beklentilerinizi belirleyebilir (ve yapmanız gerekir): “Lütfen zaman aşımı köşesinde oturun ve kendinizi daha iyi hissettiğinizde daire zamanına dönebilirsiniz. “Fakat o çocuğun hazır olduklarında, sınıfın geri kalanına yeniden katılmak istediğinden emin ol.

Herkesi güvende tutmak için sonuçların ortaya çıktığını vurgulayın ve bazen öğrencilerin gruba geri dönmeden önce sakinleşmeleri gerekir. Kötü çocuk yok. Eğer bir çocuğun problemi varsa, onlara değer verdiğinizi gösterin - o öğrenciyi önemsiyorsanız, sınıfın geri kalanı da olacaktır.

Sınıfınızla pozitif ilişkileri geliştirmek için ne kadar çaba sarf ederseniz, birlikte oynayacak ve birlikte çalışacak, ağlayacak ve birlikte güleceklerdir. Bu stratejileri kullanarak, sınıfımda Mayıs ayına kadar tonlarca empati görüyorum.

Son bir not: Kabul etmekten nefret ediyorum, ama o yaz okulu öğretmeni haklıydı - tüm dünyayla arkadaş olamayız. Fakat 3 yaşındakiler bunu bilmiyor ve neden onlar için bir şeyler mahvediyor?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol