Dünya Dil Sınıflarında Daha Fazla Konuşma

By Elena Spathis
Her yeni dünya dil öğretmeni bu senaryo ile ilgili olabilir: Odanın önünde dururken bir soru sorarsınız. Öğrenciler ellerini kaldırmaz, yerine sandalyelerine batarlar. Bazıları endişeli ifadelere sahipken, diğerleri şaşkınlık içinde. Konuşmaya devam ettiğinizi duyuyorsunuz ve hayal kırıklığı ve hayal kırıklığı ile doluyorsunuz.

Öğrencilerin, özellikle öğretmenlerinin ve meslektaşlarının önünde, yeni bir dilde konuşma konusunda bilinçli ve endişeli oldukları bir sır değil. Bununla birlikte, bu durum değiştirilebilir - zaman, uygulama ve doğru stratejilerle, öğrencilerin konuşmasını ve dilini kullanmasını sağlayabiliriz. İşte derslerime katılımı artırmak için kullandığım dört strateji.

ÖĞRENCİLERİN KONUŞMASINI SAĞLAMANIN 4 YOLU
1. Tehdit edici olmayan bir ortam yaratın: Her şeyden önce, öğrencilerin hata yapabildiklerini düşündükleri bir sınıf ortamı oluşturmak önemlidir. Öğrenciler rahat olduklarında, yüksek sesle katkıda bulunma çabasını gösterme eğilimindedirler. Ve yeni bir dil öğrenmek hatalara yol açar - öğrencilerin öğrendiklerini ve denediklerini kanıtlar.

Konuşma hatası yaparken öğrencileri cezalandırmak yerine, kendilerini düzeltmeleri için bir şans verin. Bunu yapamıyorlarsa, hatayı sakin ve dostane bir şekilde belirtin. Hatayı tamamen görmezden gelmek cevap değildir, özellikle iletişimi engellerse, ancak öğrenciyi denemeye teşvik edecek bir şekilde belirtebilirsiniz.

Benzer şekilde, eğer bir öğrenci sıkışmışsa ve yerinde ne söyleyeceğini bilmiyorsa, bir cevap verin veya bir cümle başlatıcı verin. Öğrencinin katkısından memnun olduğunuzu göstermek için bu adımları uygularken gülümseyin.

Tehditkar bir ortama katkıda bulunan diğer stratejiler:

Öğrencilere girişte kapıda tebrik .
Hedef dilde fon müziği çalmak.
Aydınlık şakalar paylaşmak.
Bir öğrenciye belirli bir beceri, görev veya tutum hakkında iltifat etmek gibi olumlu bir pekiştirici olmak.

2. Öğrencilere ilham vermek için çekici fotoğraflar kullanın: Bu strateji, dünya dil öğretmenlerinin öğrencilerimize sunduğumuz konuşma fırsatlarına daha yakından bakmamızı gerektirir. Onları zorlayıcı malzemelere mi maruz bırakıyoruz?

Tartışmalara başlamak için çok basit sorular kullanırdım, örneğin: Bu hafta sonu ne yaptınız? Boş zamanlarında neler yapmaktan hoşlanırsın?

Bu sorular bazı öğrencileri konuşmaya teşvik etti, ancak ilgi çekici, kültürel açıdan anlamlı mı yoksa ilham verici mi? Olmaz. Herkesin katılabileceği bir tartışmaya yol açıyor mu? Hayır! Bu yüzey düzeyinde sorular her zaman düz düştü. Tahmin edilebilir ve yaratıcı değildir ve yaratıcılık veya eleştirel düşünmeye ilham vermezlerdi.

Şimdi her bir çalışma birimi için hedef kültürle ilgili gerçek yaşam resimlerini buluyorum. Flickr'a gidiyorum ve göçmenlik, küresel ısınmanın sebepleri ve etkileri, aile yapıları ve gelenekleri ya da gönüllülük gibi üzerinde çalıştığımız birim ile ilgili konuları araştırıyorum. Bu biraz zaman alır ancak gerçekten faydalıdır.

Gerçek, otantik fotoğraflar öğretmene aşağıdakiler gibi birçok zengin tartışma noktası sunar:

Resimde gördüğünüzü ve size ilham verdiği tepkiyi tarif edin.
Bu resim hakkında ilk fark ettiğiniz şey nedir ve neden?
Resim ile mevcut çalışma birimimiz arasındaki bağlantı nedir?
Bu resmi açıklayan bir hikaye anlat. Bu sana ne anlam ifade ediyor?
İmkanlar sonsuzdur. Gerçek resimler ve fotoğraflar kültürel kaynak olarak sunulur ve öğrencilerinize temsil edilen kültürün net bir görüntüsünü verir.

3. Etkileyici videolar kullanın: Resimlere ek olarak, video klipler daha fazla öğrenci yanıtı verir ve herhangi bir yetenek düzeyinde zengin tartışmalara yol açabilir. Sık sık video klipleri dinleme anlama ile ilişkilendirirken, onları konuşma noktaları olarak da kullanmayı deneyin. Video klipler YouTube’daki haberleri ve reklamları içerebilir veya üst düzey kurslar için hedef dilde TED konuşmaları deneyebilir - dile göre filtreleyebilirsiniz.

Videoyu izledikten sonra, öğrencilerden bunu çiftler halinde veya sınıf olarak tartışmalarını isteyin:

Tepkiler: Bu video hakkında ne düşünüyorsunuz? İzledikten sonra nasıl hissediyorsun?
Yorumlar ve görüşler: Bu klibi izlerken ne hakkında düşünüyorsun? En bilgilendirici kısım neydi? Bu klibi beğendin mi? Neden ya da neden olmasın?
Sorular: Bu klibi izleyerek sahip olduğunuz soruları formüle edin veya ortağınıza bu klibe ilişkin sormak için bir dizi soru sorun.
Bir video klip öğrencileri destekler çünkü açık uçlu bir soruya katkıda bulunmak zorunda kalmazlar - izledikleri şey hakkında konuşabilirler. Bu, öğrencilerin rahatlık bölgelerini daha kolay terk etmelerine yardımcı olarak katılımın artmasını sağlayabilir.

4. Öğrencilere daha derine inmeleri için sorular sormaya devam edin : Öğrenciler konuşurken, onları dinleyerek ve onlarla etkileşime geçerek daha fazla zaman geçirin. Bir sonraki gönüllüye geçmeden önce takip eden sorular sorarak konuşma sürelerini uzatmaya çalışın.

Örneğin, bir öğrenci sınıfa gösterdiğiniz bir video klip hakkındaki düşüncelerini paylaştığında, onlara bu görüşü neden tuttuklarını veya bu perspektifi hangi faktörlerin şekillendirdiğini sorun. Bir öğrenci bir fotoğraf hakkındaki izlenimlerini paylaşıyorsa, fotoğrafın hangi özel yönlerini bu izlenime götürdüğünü sorun. Belirli olun ve nedenini belirten sorular sorun.

Öğrencileri, düşünce süreçlerini açıklamaya teşvik etmek, öğrenmeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar ve onlara dahil olur. Ayrıca, dili gerçek bir bağlamda konuşmaya daha iyi hazırlayan dili kullanmalarına daha fazla fırsat verir.

Gerçek hayatta, konuşmalar iki taraflıdır ve evrim geçirirler. Öğrencilerimizle konuşurken bunu taklit edelim. Ne kadar çok öğrenci konuşursa, o kadar emin olacaklar. Sonuç, herkes için bir kazan-kazan durumudur.

https://www.edutopia.org/article/more-talking-world-language-classes

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol