Dikte Çalışması Nedir ve Dikte Çalışması Nasıl Yapılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Her gün dikte öncesi sesler tekli ikili üçlü hece olarak birleştirilip okutulmalıdır. Ardından seslerle ilgili dikte, rakamları karışık yazdırma diktesi, iki sesli hece diktesi, 3 sesli hece diktesi, kelime diktesi yapılmalıdır. Bunlara alışan çocuklar için önce iki kelimeli basit cümle diktesine geçmelidir. Ali al, Ela ek gibi. Ardından iki kelimelik cümle diktesine alışanlar için 3 kelimelik diktelere geçilmelidir. Öğretmen dikteyi bitirince sınıfı kontrol etmeli ve en sonunda tahtaya metni yazmalı ve hatalı olanların düzeltme yapmasını istemeli ve o cümle sınıfça okunmalıdır. Ardından diğer cümleye geçiş yapılır. Tüm cümleler bitince tekrar topluca okuma yapılır. Bu uygulamalar dikte çalışmasının daha sağlam ve kaliteli yapılmasını sağlar. Diktede sözcük 4 kere söylenir. İlki hızlı, sonra hecelenerek, sonraki harfleri hissettirereki en sonuncusu da tekrar hızlıdır. Çocuğun yazıyı yazarken içinden sesleri çıkarması da mutlaka istenir. Bu detaylı parçalar silsilesi dikteyi başarılı kılar.

Öğretmen yazılı olan metni günümüzde kullanılan projeksiyon cihazı ile herkesin görebileceği şekilde yansıtarak öğrencilerin arasında yazdıkları kağıtları değiştirmeleri istenir. Her öğrenci farklı kağıt üzerinde arkadaşlarının yazdıklarını yansıda ki metine bakarak yanlışlarını işaretler öğretmene söyler. Yapılan bu kontrol sistemi doğru davranışlar kazandırılmak istenen öğrencilerin yanlış olan davranışları fark etme becerilerini kazanmalarını sağlayacaktır. Bunun sonrasında herkes kendi kağıdını alarak yanlışlarını düzeltecektir. Hiç yanlış yapmayan veya en az yanlış yapan kağıt en başta motive amacıyla söylendiği gibi sınıf içerisinde veya okul genelinde panoya asılarak ödüllendirilmiş olur. Dikte çalışması uygulamalarında hedeflenen noktalar yazım kurallarını kullanım amaçları sesleri algılayabilmeleri harfleri hecelerle ve sözcüklerle pekiştirebilmeleri hedeflenmektedir. Yazma becerilerini geliştirmek ve bunun yanında yazım kurallarına dikkat ederken noktalama işaretlerine uygun bir şekilde yazabilmesi sağlanmaktadır. Seslerin ne düzeyde algılanarak öğrenildiğini kontrol etme fırsatı vermektedir. Dinleme sonucunda cümle oluşturabilmeleri okumayı pekiştirebilmeleri telaffuz hatalarını fark etme yetenekleri artmaktadır. Duygu ve düşüncelerini en iyi şekilde ifade ederken akılda tutma konusunda dikkat arttırmak ve anlamlı okuma sağlamak amaçlanmaktadır. Çalışma çerçevesinde okuma ve yazmayı aynı anda yürütmek anlamında yapabileceklerini görme ve değerlendirme fırsatı vermektedir. Not tutma çalışmaları bilgi verme kompozisyon yazma özet yazdırma çalışmaları yapılarak düşünce sistemleri ölçülmektedir. Aynı zamanda dikte çalışmaları yapılırken problem kurdurma, kalem tutma , düzenli defter tutma gibi becerileri arttırılmaktadır. Elde etmiş olduğu bu becerileri yazma becerisi, yazım kurallarına uyma becerisi, noktalama işaretlerini uygun kullanma becerisi kazanmaktadır.

Beceriler konusunda okuma, dinleme, güzel yazı yazma, anladığını anlatma becerilerini kazanırken okuduğunu anlama, doğru telaffuz, hızlı düşünme, grup iş birliği yapma becerileri de kazanmaktadır. Dikte çalışması nedir? Diye öğretmenler arasında yapılan araştırmada çıkan sonuçlara göre verilen cevaplar önemli olduğu kadar gerekli ve yaralı bir çalışma olduğu okuma ve yazma yeteneklerinin ne derece kazanıldığını gösteren bir çalışma olduğunu söylenenleri en doğru şekilde yazma becerisi kazandırdığını ifade ettikleri görülmektedir. Araştırmanın devamında okuma konusunda etkileyici bir çalışma olduğu kadar yorucu ve zor bir çalışma olduğu da belirtilmektedir. Anlama çalışmaları için gerekli olan yazım kurallarına uygun yazmayı geliştiren yazıyı anlatan anlamlı yazma konusunda ilk adımı oluşturan bir çalışma olduğu verilen cevaplar arasında yer almaktadır. Duyguları ifade etme konusunda ilk aşamayı oluştururken güzel yazı yazma becerisini yararlı ses harf ve heceleri hatasız öğrenerek pekiştirdiği görüşü de bulunmaktadır. El, göz koordinasyonunu geliştirerek gördüklerini el hareketlerine yazma çalışması karşılığında geliştirdiğini belirtmektedirler. Okuma yazmayı olumlu etkilerken defter ve kalem tutmayı da önemli ölçüde etkilediği bir gerçektir. Kendine güven duygusunu kazanırken okuma ve yazma konusundaki eksik konuları kendisi belirleyebildiği görüşü hakim olmaktadır.

A Sesi Dikte Metni

Ela lale al.

Ela, Lale el ele.

Ela lale elle.

K Sesi Dikte Metni

Lale keke ekle.

Ela lale al, ek.

Kalk Ela, kalk.

İ Sesi Dikte Metni

Ali elek ile ele.

Ali elli lale ek.

Ela iki elek ile ele.

N Sesi Dikte Metni

Nine kalk, al.

Nalan ile Kenan nane ek.

Anne alana nane ek.

O Sesi Dikte Metni

Okan lale kokla.

İnal iki koli ok al.

Kaan ile Nail kol kola.

Anne, Nail’i kolla.

M Sesi Dikte Metni

Emine o kalemi al.

Mine limon ile elma al.

O keman ninemin.

O kalemlik kimin?

U Sesi Dikte Metni

Mualla lokum al.

Kemal okullu ol.

Kamil kokulu mum al.

Emin, o kukla komik.

T Sesi Dikte Metni

Nimet toka tak.

Metin ete kekik ekele.

Tekin, metni Okan’a anlat.

Umut otele tekli koltuk al.

Ü Sesi Dikte Metni

Ülkü tülü ütüle.

Melek kola tüketme.

Ümit akülü oto al.

Menü: et, ekmek, limonata

Y Sesi Dikte Metni

Eylül yemek ye.

Yaman kamyon ile oyun oyna.

Kaya inek ile koyunu yemle.

Leyla annene yakut kolye al.

Ö Sesi Dikte Metni

Öykü önlük ütüle.

Utku okul önemli.

Köyümün önü yayla.

O yöntemle otu yol.

R Sesi Dikte Metni

Mert markette karton olur mu?

Yaren keke krema kat.

Emre yirmi liralık nar tart.

Türk Milleti Atatürk’ü unutma.

I Sesi Dikte Metni

Akın martılara ekmek at.

Anıl, kalın otları ayıkla.

Itır, altın takı taktı.

Yalın, artık akıllı ol.

Atatürk’ün anılarını tanı.

D Sesi Dikte Metni

Derya döner yedi.

Duru durakta oturdu.

Kedi dantelli minderde uyudu.

Demet dört kilo dut aldı.

Kadir, dedeni dikkatli dinle.

S Sesi Dikte Metni

Seda senin adresin neresi?

Yasemin masadaki sarı saksıyı sula.

Mesut bu sokakta tenis kursu sor.

İsmet domates ile sarımsak sattı.

Selen sesli sesli sayı say.

B Sesi Dikte Metni

Bilal’e babası bir bisiklet aldı.

Bekir mobilyaları birer birer boyadı.

Ablası Buse’ye Bursa’dan balık aldı.

Ebru bayan basket takımında oynadı.

Bayat kabak tabakta kaldı.

Z Sesi Dikte Metni

Zeki muz, üzüm, zeytin yedi.

Ziya zemine uzanarak yıldızları izledi.

Özlem, kuzeni Nazan ile yüzdü.

Deniz yazın teyzesini ziyaret etti.

Nazlı, Zerrin’e emzik uzattı.

Ç Sesi Dikte Metni

Selçuk çiçekli uç uçurtma uçurdu.

Çetin çadır ile keçi resmi çizdi.

Çınar çekiçle küçük bir çukur kazdı.

Seçil çantasından çubuk çıkardı.

Miraç, uçak ile Çanakkale’ye uçtu.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol