Bir öğretmenin sınavdan iyi alan bir öğrenciye ilgi gösterip övmesi, diğer öğrencileri motive etmez, aksine kendilerini değersiz hissettirir

Sınavda yüksek not alan öğrenci zaten kendini iyi hisseder... önemli olan düşük not alanlan öğrencilerin teselli edilip, yüreklendirmesidir.

Çocuğunun bir başkalarına "edilgen" olmasını istemeyen ebeveynler, çocuğa verilen gülen/üzgün yüzleri değersizleştirmelidir.

Başarılı eğitici çocuğun "değer görme ihtiyacını" suistimal edip kendine edilgenleştiren değil, ona kendini iyi hissettirip etkenleştirendir

SORU: 3. sınıftaki çocuğumun öğretmeninden ve eğitiminden memnunuz. Ancak sınavlarda başarılı olan çocuklara hediyeler veriliyor, başaramayanlara ise bir şey alınmıyor. Teşvik amacı olmuş olsa da, bana doğru gelmiyor. Ne yapalım?

Pedagojik açıdan doğru bir davranış değil. Eğitime teşvik eder elbette, çocuğu hırslandırır. Ancak çocuğu sadece eğitmek amacındaysa olur.

Bunun yanı sıra çocuğun duygu dünyası da var. Herkesin içinde başarılı öğrencileri ödüllendirmek, diğerlerini cezalandırmak demektir.

Böyle bir durumda diğerleri küçük düşer ve mahçup olur.

Mahçupiyet hissi ve utanma duygusu kişiyi edilgenleştirir.

Kendisi olmak yerine kendisinden istenileni olmak için çaba sarf eder; bu ise çocukta zoraki bir ikincil kişilik oluşturur.

Verilecekse her çocuğa bir hediye verilmeli. 
Çünkü kişiliğe puan verilmez.

Pedagog Adem GüneşPedagog Adem Güneş facebook sayfasın dan alıntıdır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol