Bakan Ziya Selçuk, Güçlü Bir Gelecek, Güçlü Öğretmenlerle Gerçekleşir

Bakan Ziya Selçuk, güçlü bir geleceğin güçlü öğretmenlerle gerçekleşeceğini belirtti

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz yıl Ekim ayında kamuoyuyla paylaştığı '2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine doğru kat edilen yolu, hayata geçirilen projeleri "Birlikte Bir Yıl" Toplantısında kamuoyuyla paylaştı.
Bakan Selçuk, Vizyonun yol haritasının oluşturulması, açıklanması ve sürekli geliştirilmesinde olduğu gibi bir yılın değerlendirilmesinde de yine eğitimin tüm paydaşları ile birlikteydi. "Birlikte Bir Yıl"ın merkezinde "Güçlü Öğretmen Güçlü Gelecek" vardı.

Eğitimin kalbi İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde attı. Eğitimi dert edinen, eğitime gönül veren öğretmenler, öğrenciler, veliler, yöneticiler, akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşları, medya, sanat ve spor dünyasından çok sayıda isim, "Birlikte Bir Yıl" Toplantısında buluştu.

Program, Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi Korosu ve Senfoni Orkestrasının müzik dinletisiyle başladı. Bakan Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonuyla yaşanan dönüşüm sürecini ve eğitimde zamanın ruhuna uygun dönüşümün enerjisi, Türkiye'nin dört bir yanından gerçekleştirilen canlı bağlantılarla paylaşıldı.

Gaziantep Fuat Şimşek Ortaokulu Tasarım Beceri Atölyesi, Tunceli Özel Eğitim Uygulama Merkezi Uygulama Evi ve Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki öğrenci ve öğretmenler yaşadıkları dönüşümü anlattı.

"Güçlü bir gelecek güçlü Öğretmenler"
"Öğretmenlerimiz yeniliğin peşindeler, öğrenmeye açıklar, yenilenmeyi kabul etmiş, etkili ve verimli hizmet içi eğitimler için sadece "Hadi" dememizi bekliyorlar. Bir yıldır okullarımızdan bu ses yükseliyor, biz 'Hadi!' dedikçe onlar 'Ben de varım.' diyor."

Vizyonun çıkış noktasının "öğretmen" olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, "Güçlü Öğretmen Güçlü Gelecek" mesajıyla meslektaşlarına dönük olarak bir yılda hayata geçirilen projelerden en önemlilerini özetlerken, 'Öğretmen Destek Noktaları' ile  Türkiye'nin dört bir yanında mesleki gelişim programlarıyla 947 ilçede mesleki gelişim sürecinde dünyadaki güncel gelişmeler ışığında öğretmenlerin  yanında olacaklarını söyledi.

Öğretmenlerin mesleki gelişimi alanında kaydedilen mesafenin de dikkate değer olduğuna işaret eden Bakan Selçuk, Türkiye ve dünyadan Harvard ve Stanford Üniversitelerinin de aralarında bulunduğu pek çok deneyimli üniversite, Sivil Toplum Kuruluşu ve özel sektör ile imzalanan protokollerle öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu her alanda, öğretmenlerimize güç katacak on binlerce mesleki gelişim programı hazırlandığını ve tüm programların yoğun bir ilgiyle karşılandığını ifade etti.

Selçuk, 1 Milyon Öğretmen 1 Milyon Fikir Projesi'nin uygulamaya konulduğunu ve buradaki fikirlerden biri olan öğretmen odaları için yeni bir tasarım yapıldığını dile getirdi.

2018'den 2019'a Vizyona güç katanların arasına 40 bin yeni öğretmenin daha katıldığına işaret eden Bakan Selçuk, sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olmak üzere 6 yıl olan hizmet sürelerinin, gelen talepler üzerine 3+1 olmak üzere 4 yıla indirildiğini anımsattı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçen bir yılda hep sahada, meslektaşlarının arasındaydı. Bir yıl boyunca "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" kapsamında on binlerce meslektaşıyla projeleri değerlendirme fırsatı buldu.  

"Ülkenin dört bir yanındaki okullarımıza çok daha geniş bir bakış açısıyla bakmaya ihtiyacımız vardı. Okullarımızda yaşanan sorunları, aksaklıkları, eksiklikleri ve ihtiyaçları; okulun kendi içinde gerçekleştirdiği avantajlı durumları, imkânları ve öğretmen/yönetici gayretiyle yürütülen projeleri, kısacası okul kapasitelerini belirleyebilmek için Coğrafi Bilgi Sistemini kurduk."

"En önemli hedeflerimizden biri eğitimde fırsat eşitliğini değil fırsat adaletini sağlamak" diyen Bakan Selçuk, daha çok ihtiyacı olana daha çok destek verebilmek için eşitlik değil adaleti önemsediklerini vurguladı.

Eğitim sistemini sınav baskısından kurtarabilmek ve okullar arasındaki başarı farkını azaltabilmek için çevreden merkeze doğru bir iyileştirme süreci başlatıldığını belirtti. Selçuk, bu kapsamda"Okullar için illerde "iyileştirme", Bakanlık bünyesinde "geliştirme" ekipleri kurulduğunu,  Coğrafi Bilgi Sistemi ile derslik ihtiyacından; insan kaynağına veriye dayalı karar alabilmeyi sağlayacak alt yapı oluşturulduğunu dile getirdi.  

"2040'larda iş hayatına atılacak çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz"
Dünyanın yaşadığı dönüşümü dikkate alarak zamanın ruhunu yakalayan bir eğitim sistemini "Çocukları sınava değil geleceğe hazırlamakla mümkün olduğunu belirten Selçuk, tüm hazırlıkların bu yönde olduğunu ifade etti.

"Aldığımız her kararı, başlattığımız her uygulamayı, sadece öğrencileri ve eğitimcileri değil, ülkenin geleceğini ve istikbalini kucaklayacak bir değişim hamlesi olarak gördük. Bu yüzden temel akademik, dijital, sosyal, duygusal becerileri kazandırmayı ana hedef hâline getirdik. İş dünyasıyla birebir etkileşim kurarak "Eleman arıyorum bulamıyorum- iş arıyorum bulamıyorum." çıkmazını ortadan kaldırmaya başladık."

2023 Vizyonunun en temel başlıklarından biri olan 'mesleki eğitim' konusunda bir yılda önemli bir dönüşüm yaşandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önemle altını çizdiği "mesleki eğitimde ara eleman değil aranan elamanı yetiştirilmesi" hedefine doğru emin adımlarla ilerlendiği mesajını verdi.  Sanayinin ihtiyaçları dikkate alınarak eğitim verilen alanlar ve ders programlarının yeniden düzenlendiğini, örneğin yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulan mikromekanik, ayakkabı tasarımı, Denizcilik alanlarında yeni okullar açılarak, müfredatlarının  düzenlendiğini ifade etti. Selçuk, meslek liseleri organize sanayi bölgelerinin kalbinde konumlandırıldığını ve tüm bu gelişmelerin verdiği meyveleri şu şekilde özetledi:
"Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarınının talepleri üzerine, döner sermaye gelirlerinde yapılan yüzde 15'lik hazine kesintisi, yüzde 1'e düşürüldü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol