Advert

Okulöncesinde Olası Öğrenme Güçlüğü Belirtilerini Tanıma

Dil temelli öğrenme bozukluğu teşhisi konulduğunda Max 5 yaşındaydı. Ancak annesi, işaretlerin daha önce görüldüğünü söylüyor. Max'in nasıl konuşulacağını öğrenmekte zorlandığını söylüyor.

5 yaşında, Max çoğu öğrenciden çok daha erken belirlendi. National Center for Learning Disabilities tarafından hazırlanan bir rapora göre, özel eğitim hizmetleri alan devlet okulu öğrencilerinin yüzde 38'i bunu özel öğrenme güçlüğü (SLD) kategorisi altında yapmaktadır. Ancak bu öğrencilerin sadece yüzde 6'sından biraz fazlası 6 yaşına kadar ÖÖB kimliğine sahiptir; bu, 10 yaşında yüzde 40'a çıkmaktadır.

Yine de araştırmalar, öğrenme güçlüğü riski taşıyan öğrencilerin erken müdahale hizmetleri aldıklarında, yaşlandıkça özel eğitime ihtiyaç duyma olasılıklarının azaldığını gösteriyor .

Öğrenme güçlükleri nörolojik temellidir. Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin beyin yapısı ve işlevi, aynı zorluklara sahip olmayan akranlarından farklıdır. Bir çalışma, bu yapısal farklılıkların çocuklar okumaya başlamadan önce bile var olduğunu buldu .

Öyleyse neden Max gibi erken işaretler gösteren çok az öğrencinin öğrenme güçlüğü olduğu tespit ediliyor?

MÜCADELE EDEN ÖĞRENCİLERİ TANIMA
Okul öncesi öğretmenlerinin çoğu, bazı öğrencilerin becerilerini geliştirmek ve öğrenmek için daha fazla zaman ayırdıklarını bilir. Bununla birlikte, öğrenme güçlüğünün erken belirtileri gelişimsel kilometre taşlarındaki gecikmeleri içerirken, öğretmenler, becerilerini geliştirmeleri için öğrencilere yeterli zaman vermeleri gerektiğini düşünerek sonuçlara atlamaktan çekinebilirler.

Uzaktan öğrenme ortamlarında olmak, bu ihtiyatlı içgüdüyü haklı olarak pekiştirebilir: Tüm öğrenciler, anaokulu çağındaki çocuklar için sezgisel olmayan öğrenme modlarında gezinmek için mücadele ederken, öğrenme eylemini kimin için öğrenmeyi zorlayanlardan ayırt etmek çok daha zordur. meydan okuma.

Bazı öğrenme zorluklarının diğerlerinden çok daha belirgin olduğu da doğrudur. Ulusal olarak sertifikalı bir okul psikoloğu ve aynı zamanda çalıştığım yerde, öğrenme ve düşünme farklılıkları olanlara yardım etmeye odaklanan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Undersstanding'in öğrenme deneyimleri direktörü Brittney Newcomer, okul öncesi öğretmenlerinin gecikmeler nedeniyle konuşma sorunlarını fark etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi. dil gelişimi veya kelimeleri telaffuz etmede zorluk, genellikle küçük çocuklarda en önemli zorluklardır.

Newcomer, "Akademik beceriler okul öncesi dönemde yeni ortaya çıktığı için, okuma ve matematik gibi belirli akademik alanlarla kalıpları belirlemek daha zordur" dedi.

Bu, okul öncesi dönemde özel eğitim desteği alan birçok öğrencinin konuşma-dil bozukluğu olarak tanımlanmasının nedenini açıklayabilir. Ancak Newcomer, dil gecikmeleri ve öğrenme güçlükleri arasında bir örtüşme olduğunu belirtiyor.

“Okumadaki zorluklar dil eksiklikleriyle ilgili olabilir. Öğretmenler, dile dayalı görevlere çok dikkat etmelidir. Örneğin, öğrenciler kafiye kavramını kavramakta güçlük çekiyorlarsa, bu disleksi ile ilgili fonolojik işlemlerle ilgili zorlukları gösterebilir ”dedi Newcomer.

İŞARETLERİ TANIMLAMA
Tüm öğrenciler aynı becerilerde zorluk çekmez ve zorluk yaşayan tüm öğrencilerin öğrenme güçlüğü yoktur. Newcomer, öğretmenlerin, örneğin bir öğrencinin sayıları, günleri, renkleri, alfabeyi ve / veya şekilleri öğrenmede artan bir zorluk yaşadığında olduğu gibi, işaret kümelerine dikkat etmelerini önerir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere, dil temelli öğrenme engellerinin ek erken belirtilerine dikkat edin:

Tanıdık ve günlük nesneleri adlandırmada tutarlı zorluk;
Şey gibi belirsiz kelimeler kullanmak ;
Doğru kelimeyi bulmak için mücadele etmek;
Çok adımlı talimatları takip etmede veya hatırlamada sorun;
Bir şeyleri doğru sırayla söyleme zorluğu (alfabe veya tekerlemeler gibi); ve
Sesleri çok heceli kelimelerde karıştırmak ("dergi" yerine "mazagine" veya "tarçın" yerine "cimmanom").
Bazı öğrenciler dil temelli görevlerde sorun yaşamaz, ancak matematik gibi matematik temelli becerilerle mücadele eder. Matematikte şu yaygın, göze çarpan işaretleri arayın:

Yüksek sesle saymada sorun (sayıları atlamak veya sırasız olarak okumak);
Kalıpları tanımada, oluşturmada veya çoğaltmada sorun;
Sayı sembollerini sayı kelimelerine bağlamada sorun, örneğin 5 rakamının beş kelimesi ile gittiğini bilmek ;
Bir sayıyı birden fazla nesne grubuna genelleme zorluğu, örneğin, altının altı boya kalemi, altı kitap veya altı çocuk olabileceğini anlamak; ve
Bire bir yazışmaları anlamakta güçlük.
MÜCADELE EDEN ÖĞRENCİLERİ DESTEKLEME
Öğretmenler teşhis koyucu değildir (ve olmamalıdır), ancak genellikle öğrencilerinde olası öğrenme güçlüklerinin belirtilerini ilk fark eden onlardır. Öğrencilerin öğrenmeyle ilgili sorunlarla ne zaman, nerede ve nasıl karşılaştıklarını not etmek ve belirli mücadele alanlarını belirlemek, öğrencileri desteklemenin ilk adımlarıdır.

Bir gözlem izleyici kullanmak (bunun gibi ), öğrencilerin mücadele ettiği belirli zamanlar veya müdahaleye veya küçük grup talimatına nasıl tepki verdikleri gibi eğilimleri ve kalıpları belirlemeye yardımcı olabilir. Öğretmenler ayrıca tüm öğrencilere yardımcı olan, ancak özellikle öğrenme güçlüğü olanlar için yararlı olan destekleyici uygulamaları hayata geçirebilirler. Örneğin:

Yeni bir beceriyi açıklamak ve öğretmek için açık bir dil kullanmak;
Sınıf rutinlerini gösterirken anlatmak veya “sesli düşünmek”;
Sınıf beklentilerini açıkça netleştirmek ve sergilemek;
Hem yazılı hem de resim biçiminde talimatlar sağlamak;
Beklenen davranışları ve rutinleri öğretmek, uygulamak ve yeniden öğretmek; ve
Öğrencilerin davranışları veya becerileri gerçek zamanlı olarak düzeltebilmeleri için anında geri bildirim sağlamak.
EKSTRA MİL'E GİTMEK
Bazı öğrenciler için destekleyici uygulamalar yeterli olmayabilir. Potansiyel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere yardım etmek aynı zamanda erken değerlendirmeye ve hedeflenen müdahaleye dayanır, bu da okulunuzun değerlendirme sürecine yönlendirilmesini bilmenizi gerektirir.

Öğretmenler yönlendirme adımlarının ne olduğunu öğrendikten sonra, öğrencinin ailesine ulaşma zamanı. Görüşmelerde başarılı bir şekilde gezinmek için bazı ipuçları:

Neden ulaştığınız konusunda açık olun, ancak ailelerin çocuklarıyla sizin gördüğünüzle eşleşmeyen kendi bakış açıları ve etkileşimleri olduğunu unutmayın.
Gördüğünüzü açıklayarak, bağlam sağlayarak, örnekler paylaşarak ve bunun neden daha fazla keşfetmek istediğiniz bir şey olduğunu açıklayarak belirli endişelerinizi paylaşın.
Bakış açınızı empoze etmeyen açık uçlu bir şekilde girdi ve düşünceler isteyin. Bu, "Düşüncelerin neler?" Gibi gelebilir. veya "Evde benzer bir şey fark ettiniz mi?"
Öğrenme güçlüklerinin ve gelişimsel gecikmelerin anlaşılmasına yardımcı olmak için kaynakları paylaşın. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler okul dışında da belirti ve semptomlara sahip olma eğilimindedir, bu nedenle aileler bir gözlem izleyici kullanmak isteyebilir.
Sonraki adımları net bir şekilde tartışın. Değerlendirme için sevk, bir sonraki makul adım gibi görünüyorsa, aileyi açıklamak ve süreci boyunca ilerletmek için uygun destek ekibini devreye alın.
Öğrenciyi desteklemek için çözümler bulmaya odaklanın. Bu destek bir dünya fark yaratabilir. Max'i hatırlıyor musun? Şimdi başarılı bir genç girişimci, kendisi ve ailesinin kısmen zorluklarını fark eden ve güçlü yönlerini nasıl teşvik edeceğini anlayan öğretmenlerin desteğine inandığı bir şey.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/recognizing-signs-potential-learning-disabilities-preschool

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol