Yerçekimi Olmasaydı Ne Olurdu?

Güneş sisteminde bulunan gezegenlerin kendine öz çekim kuvvetleri vardır. Merkezi noktalarında olan ateş sayesinde dışarıdaki kütleleri kendisine doğru çekmektedir. Dünya üzerinde evler, arabalar, gemiler, vapurlar, insanlar her şey yeryüzüne doğru çekilmektedir. Ağırlığımız doğrultusunda yer çekimi kuvvetinden etkilenerek yere baskı uygularız. Ay’daki ağırlık oranı daha düşük olup uzayda ise yer çekimi olmadığından dolayı sonsuzluğa doğru sürüklenebiliriz.

Yer çekimi hayatımızda olmasaydı hiç bir şey sabit olmazdı. Yere basamayıp yürüyemezdik. Bir yerden başka yere giderken sıçradığımız zaman sonsuza kadar sürüklenerek gideriz. Durmamız için ters etki olması gereklidir olduğumuz yerde sabit kalırdık. Otomobiller, denizler, ağaçlar, topraklar, tozlar, bulutlar hiç biri olduğu gibi olmazdı. Yerlerinde olmazdı ve devamlı şekilde sonsuza giderdi. Hayatımız yaşanmaz hale gelir hiç bir şey yapamazdık havada kaldığımız zaman kıpırdayamayarak sonsuza kadar öyle kalırdık.

Yerçekimi kuvveti olmasaydı ne olurdu? 

  • Araştırma grubu, dünyadaki yerçekimine uyum sağlayan vücudumuzun, uzay istasyonu gibi farklı bir ortamda değişikliğe uğrayacağını belirtiyor.
  • Bu ortamlarda astronotların kemik yoğunluğu ve kas gücünün kayba uğradığı ve denge duyularının değiştiği tespit edildi.
  • Ayrıca bilinmeyen nedenlerden dolayı yerçekimsiz ortamda kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma olduğu, bir tür “uzay kansızlığı” oluştuğu gözleniyor.
  • Bağışıklık sisteminin zayıfladığı, yaraların daha uzun sürede iyileştiği belirtiliyor. Yerçekiminin farklı olduğu ortamda uyku düzeninin de bozulduğu görülüyor.
  • Bunlar uzaya yapılan kısa diyebileceğimiz yolculuklar sırasında gözlenen değişiklikler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol