Üniversite okumak tahsil-i ilim sayılır mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kabul edeceğiniz üzere "ilm (ilim/bilgi) öğrenenler" tabiri sadece öğrenciler için kullanılan bir terimdir. Ancak bilim/bilgi talep etmek genel olarak öğrencilerle sınırlı değildir; öğretmenleri de kapsar. Bu anlamda her öğretmen aynı zamanda “ilm öğrenicisi”dir . Çünkü bir öğretmen fen araştırmadan ve öğrenmeden öğretemez. Ayrıca öğretmenliğin ödülünü de alır.

O halde bir akademisyenin "ilim öğrenenler" sınıfında yer alıp almaması, görevini layıkıyla yerine getirip getirmemesi ile ilgilidir.

Bilindiği gibi akademisyenin görevi öğrenciye sadece ilgi duyduğu konular hakkında bilgi vermek değil, aynı zamanda hayatta ihtiyaç duyacağı bilgilerle donatmaktır. Bu dünya ve ahiret için faydalı olan her türlü bilgi ve bilgiyi ona öğretip, onu gerçekleştirmeye çalışmak ve pratik hale getirmekle mümkün olur.

" Yaratan Rabbinin ve azizinin adıyla ilân et! (veya Oku!)" (Alak, 96/1)

İndirilen ilk ayette bilimler, kategorilere ayrılmadan öğütlenmektedir. Tek şart Allah'ın adıyla okumaktır.

Aslında tüm bilimler bize Allah'ı hatırlatır; bu pencereyi açmak öğretmenin görevidir.

Sadece bu dünyadaki yaşamın değil, diğer dünyadaki yaşamın da insanları ilgilendirdiği tartışılmaz bir gerçektir.

Abdullah b. Amr b. Anlattığı gibi: Bir kere, Hz. Peygamber (s.a.v.) mescidde iki ayrı grubun çember oluşturduğunu görmüş ve şöyle buyurdu:

"İki grup da iyi. Ancak biri diğerinden daha iyi.

Bir grup Allah'a dua ediyor ve dilekleri için O'na yalvarıyor. Allah dilerse onlara istediklerini verir veya vermez.

İkinci grup ise, fıkıh ve fen öğreniyor, bildiklerini bilmeyenlere öğretiyorlar. Bu nedenle daha erdemlidirler. Ben ancak muallim olarak gönderildim." Sonra yanlarına oturdu (Darimi, Mukaddime, 32).

Burada görüldüğü gibi öğrenme ve öğretme bir arada gösterilmektedir.

"Alim ol, öğrenen ol, dinleyen ol, dördüncüsü olma, yoksa helak olursun." (Ajluni, I/148)

Yukarıdaki hadiste öğretmen ve öğrenci olmanın faziletlerine işaret edilmektedir.

Şu Hz. Peygamber'in şöyle dua etmesi, bilimin hem dünya hem de ahiret için faydalı olması gerektiğini göstermektedir:

"Allah'ım senden faydalı ilim, güzel rızık ve makbul amel isterim." (İbn Mâce, İkamet, 32)

"Allah'ım! İşitilmeyen sözden, yükselmeyen amelden, Senden korkmayan/saygı duymayan kalpten ve faydasız ilimden sana sığınırım." (Ahmed b. Hanbel, III/192)

İnsanlığın tıp, mühendislik, bilgisayar, sosyoloji, psikoloji, psikiyatri, işletme ve yönetim gibi bilimlere ihtiyacı olduğu için, bu bilimler aracılığıyla insanlığa yardım etmek sevaptır.

Şüphesiz en şerefli ilim, Allah'ı en kısa yoldan tanıtan, O'nun azametini kalblere yerleştiren ve O'nun harikulade sanatlarını ve nimetlerini göstererek sanattan sanatkâra nimetlerden Rabb'ine bir pencere açan ilimdir. Başta iman esaslarını öğreten akaid ilimleri ile tefsir ilmi , hadis ve fıkıh ilmi Allah'ı ve O'nun emir ve yasaklarını öğretir.

Astronomi, jeoloji, botanik, jinekoloji, fizik ve  kimya gibi bilimlerin bu anlamda faydaları tartışılmaz. Buradaki yan etkiler, onları yanlış yorumlayanların ve zehire çevirenlerin eski püskü fikirlerinin ürünleridir. Bunun nedeni tek taraflı olmasıdır. Ancak iki dünya için yaratılan insanın iki önemli mekanizması vardır. Her ikisini de tatmin edemeyen, bilim açısından açlıktan etkilenmeye mahkûm olacak ve bu açlığın sebep olduğu baş dönmesi sonucunda sağa sola hareket edip sapacaktır.    

Bilincin ışığı dini ilimlerdir. Aklın ışığı modern bilimlerdir. Birleştiklerinde gerçek ortaya çıkar. Bu iki kanatla öğrencinin emeği uçar. Ayrıldıklarında, ilkinde bağnazlık, ikincisinde ise şüphe ortaya çıkar. (bkz. B. Said Nursi, Münazarat)

Dolayısıyla bağnazlık ve şüphe oluşmasın diye din ilimlerinin modern ilimlerle birlikte incelenmesi gerekir.

daha fazla bilgi için lütfen aşağıda verilen bağlantıya tıklayın;

İlmi (bilim) öğrenen biri olarak ölmek bize ne kazandırır? Azrail canımızı nasıl alıyor? Bir insan nasıl bilim öğrencisi olabilir?

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13